اتفاقات پس از جراحی دندان

برای اکثر بیماران بیمارستان دندانپزشکی تهران، جراحی/کشیدن دندان عقل تحت بی حسی موضعی، آرامبخشی با گاز خنده (نیتروزاکساید، nitrous oxide)، یا بی هوشی عمومی انجام می شود. این انتخاب های درمانی، مانند ریسک های جراحی دندان عقل (آسیب به عصب حسی، درگیری سینوس)، قبل از جراحی با شما مطرح خواهد شد. به محض اینکه دندان عقل شما خارج شد لثه بخیه می شود و برای کنترل خونریزی، گاز(gauze) را در محل جراحی قرار داده و از شما می خواهیم که دهانتان بسته نگه دارید. شما تحت نظر ما استراحت کرده تا آماده رفتن به خانه شوید. پس از ترخیص به شما کیف مخصوص بیمار داده شده که در آن دستورالعمل های پس از جراحی، دارو های تجویز شده برای کنترل درد و آنتی بیوتیک و زمان جلسه معاینه یک هفته بعد قرار داده شده اند. اگر هر سوالی داشتید، خواهش می کنیم بدون تعلل با شماره ما تماس بگیرید.

after surgery

پس از جراحی چه احساسی خواهیم داشت؟

feeling after

در روز بعد از جراحی ممکن است مقداری خونریزی و درد را تجربه کنید، پس بهتر است که بالشت خود را با پارچه ای تمیز و کهنه کاور کنید تا نگران خونی شدن آن نشوید. واکنش هر فرد به جراحی و درد پس از آن متفاوت است و درد از خفیف تا شدید می تواند باشد. ایجاد مقداری تورم نیس پس از جراحی کاملا طبیعی است و معمولا در روز دوم جراحی به اوج خود رسیده و از روز سوم شروع به فروکش می کند. شما می توانید این التهاب را با قرار دادن یخ در روز اول محدود کنید، هر چقد یخ بیشتر در روز اول قرار دهید، التهاب در روز های بعدی کمتر خواهد بود. در روز سوم احتمال احساس خواهید کرد که عضله های فک تان سفت شده و به سختی می توانید دهان خود را باز کنید. در این حالت می توانید با قرار دادن حوله ای گرم بر روی صورت خود در روز سوم عضلات را شل کرده و دهانتان را بیشتر باز کنید. در بیشتر مواقع از شما خواسته می شود تا فعالیت روزانه خود را محدود کرده و استراحت کنید. ما از شما می خواهیم که دستورالعمل های پس از جراحی را به خوبی رعایت کنید تا بهترین تجربه و کمترین درد را پس از جراحی داشته باشید. و از شما خواهش می کنیم که به بدن خود فرصت بهبودی داده و سپس به فعالیت های روزانه خود از جمله ورزش بازگردید. بیشتر بیمارانمان می گویند پس از 3 تا 5 روز کاملا بهبود یافته اند.

چه مشکلاتی ممکن است پیش بیاید؟

مانند هر مداخله پزشکی، ممکن است عوارض و نتایج پیش بینی نشده ای بوجود بیاید. بعضی از عوارضی که ممکن است بعد از جراحی دندان عقل نهفته بوجود بیاید شامل: آسیب به عصب حسی که حس لب و زبان را تامین می کند، باز شدن سینوس به دهان، عفونت و درای ساکت (dry sockets) می باشد.

بعد از جراحی، پرستاران ما شما را همراهی میکنند و دستورات پس از جراحی را با شما مرور می کنند. اگر برای شما آرام بخشی انجام شده بود، تا چندین ساعت پس از خروج شما احساس آرامش و خوای آلودگی دارید. بیشتر بیماران ترجیح می دهند که به خانه رفته و بدون انجام هر گونه فعالیتی به استراحت به پردازند. همراه هر عمل جراحی ممکن است نتایج پیش بینی نشده ای باشد. این نتایج می توانند تاخیر در التیام زخم، عفونت و بی حسی بعد از جراحی یا گزگز شدن لب ، چانه یا زبان باشد.

problems

آسیب به عصب حسی

damage

نگرانی اولیه عصبی است که از میان فک پایین عبور کرده و حس لب پایین، چانه و زبان را تامیین می کند. این عصب اغلب در تماس نزدیک با ریشه های دندان عقل فک پایین می باشد. به همین دلیل خارج کردن دندان عقل در سنین 12 تا 18 سالگی به علت اینکه ریشه ها هنوز کامل رشد نکرده اند یا کوتاه هستند از خطر کمتری برخوردار است. در بعضی مواقع، وقتی دندان عقل خارج می شود، مخصوصا در سنین بالا تر که ریشه کامل تکامل یافته اند، ممکن است عصب آسیب ببیند. وقتی که اثر داروی بی حسی موضعی از بین می رود، ممکن است شما احساس گزگز یا بی حسی در لب پایین، چانه یا زبان بکنید. اگر این اتفاق بیوفتد، معمولا موقتی بوده و در عرض چند هفته تا چند ماه از بین می رود. در موارد نادر می تواند منجر به تغییر دائمی و بی حسی دائم شود. ما موظف هستیم که شما را از تمامی مخاطرات و احتمالات پس از جراحی آگاه کنیم.

باز شدن سینوس

محل قرار گیری دندان عقل فک بالا در نزدیکی سینوس می باشد و خارج کردن آن ممکن است راه سینوس را به دهان باز کند. یکبار دیگر، اگر خارج کردن دندان عقل در سنین جوانی انجام شود چون ریشه  ها هنوز کامل تکامل نیافتند، احتمال رخ دادن چنین ارتباطی خیلی کم است و اگر هم اتفاق بیوفتد خود به خود بهبود می یابد، اما ممکن است ما دستوراتی را مانند فین نکردن از بینی برای دو تا سه روز را برای بهبودی سریع تر به شما بدهیم. شما می توانید بینی خود را تمیز کنید اما فین کردن نه!، اگر خواستید عطسه کنید باید با دهان باز این کار را انجام دهید. و به طور کلی، از هر گونه افزایش فشار هوایی که منجر به جابجایی لخته خون تشکیل شده در محل سوراخ سینوس شود باید پرهیز کنید. اگر احساس کردید که پس از جراحی چنین ارتباطی وجود دارد، خواهشا با ما تماس بگیرید. ندرتا ممکن است جراحی اضافی برای بستن بازشدگی سینوس لازم شود.

damage

درای ساکت (Dry Socket)

damage

درای ساکت یا حفره خشک یکی از شایع ترین مشکلات بیماران پس از جراحی های دندان پزشکی می باشد. این اتفاق زمانی رخ می دهد که لخته خون در مراحل اولیه ترمیم از داخل حفره دندان کشیده شده خارج می شود. این اتفاق بیشتر در افرادی رخ می دهد که سیگار می کشند یا قرص های ضد بارداری مصرف می کنند. اگر چه در هر دو فک بالا و پایین ممکن است رخ بدهد، اما بیشتر در فک پایین و در روز های سوم تا پنجم اتفاق می افتد. این اتفاق باعث ایجاد درد عمیق، گنگ و مداوم در محل کشیدگی دندان می شود. بیماران ممکن است ابتدا با دردی که از گوش شروع می شود و به سمت پایین و چانه امتداد می یابد آگاه شوند.

اغلب علایم در میانه شب شروع می شود و مصرف مسکن ها نیز آنچنان کار ساز نمی باشد. درمان این وضعیت می تواند با تغییر دارو ها شروع شود. در بعضی مواقع پانسمان های مخصوصی ممکن است داخل حفره دندانی قرار داده شود. این پانسمان کمک می کنند تا درد کمتر شده و مواد غذایی داخل حفره نروند. اثر بخشی کاهش درد ممکن است 24 تا 48 ساعت طول بکشد و ممکن است نیاز باشد تا پانسمان را به مدت یک هفته هر روز عوض کرد. پانسمان زمانی که درد شما متوقف شد خارج می شود.

پانسمان به بهبودی کمک نمی کند و فقطبه دلیل کنترل درد قرار می گیرد. اگر مسکن ها در کنترل درد موثر بودن نیازی به قرار گیری پانسمان نیست و حفره خود به خود بهبود می یابد. شستشوی حفره با سرم شست و شو و یا آب نمک به حذف مواد غذایی از داخل حفره کمک کرده و درد را تسکین می دهد.

عفونت

در بعضی مواقع، عفونت پس از جراحی اتفاق می افتد. در صورت بروز پنین مشکلی، بیمار باید فورا معاینه شود. در بیشتر موقع، به شما برای مدت یک هفته آنتی بیوتیک تجویز شده و عفونت برطرف می شود. اگر عفونت مقاومت نشان دهد، احتمالا ناحیه جراحی دوباره باز شده، شست و شو داده شده و چرک آن تخلیه می شود. مشکلات موقتی دیگری که ممکن است شما تجربه بکنید شامل سفت شدن فک ، زخم گوشه لب، کبودی صورت و ترشخ خون آبه از محل جراحی می باشد. برگه دستورالعمل پس از جراحی که برای شما تهیه شده پاسخ اکثر سوالات شما را می دهد و اگر سوالی باقی ماند حتما با ما تماس بگیرید.

damage
    Open chat