ارتودنسی دندان در بیمارستان دندان پزشکی

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان از جمله درمانهای دندانپزشکی است که برای اصلاح فرم قرارگیری دندانها داخل فک، تجویز می‌شود. در مواردی که سایز دندانها با سایز فک همخوانی ندارد و دندانها دچار بهم ریختگی می‌شوند، و یا در موارد ناهنجاری‌های فک و صورت، ممکن است دندانپزشک به شما درمان ارتودنسی دندان را به تنهایی یا همراه با جراحی فک پیشنهاد دهد.

برای بیشتر مردم، داشتن دندان‌هایی زیبا و مرتب دلیلی برای شروع درمان ارتودنسی دندان می باشد. اگر شما فردی هستید که به لبخند خود بسیار توجه می کنید، اصلاح نامرتبی‌های دندان‌هایتان با استفاده از بریس‌ها می تواند بسیار احساس شما و نوع نگاهتان به لبخندتان را بهبود ببخشد.
زمانی که درمان ارتودنسی دندان به اتمام می رسد، شما لبخندی که همیشه آرزویش را داشتید خواهید داشت! در بیمارستان دندانپزشکی تهران ما همچنین می خواهیم که شما احساس راحتی و اعتماد به نفس را در تمام طول درمان خود داشته باشید و متخصصان ما تمام علم و تجربه خود را بکار خواهند برد تا شما درمان با کیفیت را آن جور که شایسته شما می باشد دریافت کنید.

ارتودنسی دندان

درمان ارتودنسی دندان به چه صورت می باشد؟

اپلاینس یا ابزار ارتودنسی از فلز، سرامیک و یا پلاستیک ساخته می شوند. این ابزار ممکن است قابل برداشتن (removable) یا ثابت بوده و با استفاده از براکت‌ها به دندان‌ها چسبانده شود. با قرار دادن ثابت ابزارهای ارتودنسی، نیروی مناسب و کاملا کنترل شده در مسیر مدنظر به دندان وارد می شود و سیم ها دندان‌ها را به آرامی حرکت داده و در جای مناسب قرار می دهند.
روز هایی که بند فلزی به دور دندان ها قرار داده می شد گذشته است. امروزه شما می توانید با استفاده از سیم های شفاف یا فلزی با رنگ هایی به انتخاب خود اقدام به ارتودنسی دندان کنید. سیم های ارتودنسی دندان امروزه به طوری قرار داده می شوند که کمتر کسی متوجه حضور آن‌ها می شود و این ابزار به طوری ساخته و طراحی می شوند تا دندان ها را با سرعت و راحتی بیشتر حرکت بدهند. امروزه هر سنی، سن مناسبی برای شروع درمان ارتودنسی می باشد.

مدت زمان درمان ارتودنسی دندان

مدت درمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت می باشد و می تواند از 6 ماه تا 3 سال، بر اساس فاکتور های مختلف از جمله سن، متد درمان، و شدت سختی ناهنجاری متغیر باشد. اما بزرگترین فاکتور در موفقیت درمان ارتودنسی، خود بیمار می باشد! هر چقدر بیمار بیشتر پیگیر و کوشا باشد، درمان کارآمد تر خواهد بود. برای کودکان، دریافت درمان زودرس به علت قرار گرفتن در سنین رشد، رسیدن به نتیجه درمانی مورد نظر سریع تر اتفاق می افتد.
قبل از شروع درمان ارتودنسی دندان، متخصصان بیمارستان دندانپزشکی تهران تمام انتخاب‌های درمانی را با شما مطرح خواهند کرد و مدت زمان تقریبی هر درمان برای رسیدن به نتیجه مطلوب را با شما در میان می گذارند. لطفا برای تعیین زمان جلسه مشاوره خود و اطلاع از نحوه درمان ارتودنسی مختص خود با ما تماس بگیرید.

اورتودنسی دندان ها

انواع درمان ارتودنسی ثابت

ارتودنسی نامرئی لینگوال

ارتودنسی ثابت لینگوال در سمت پشتی دندان ها یا سمت زبانی دندان ها متصل می شود و این امر از دیده شدن براکت ها و سیم ها جلوگیری کرده و هیچ کس متوجه حضور آن ها در دهان بیمار نمی شود. در این روش براکت های فلزی بسیار کوچک به پشت دندان ها متصل شده و سیم در داخل براکت بسته می شود. سیم ها سپس باعث جابجایی دندان ها به موقعیت ایده آل می شوند.

ارتودنسی نامرئی بدون سیم

ارتودنسی نامرئی یا Invisalign یک سیستم جدید برای مرتب کردن دندان ها بدون استفاده از سیم و براکت می باشد. این سیستم از یک سری الاینر های (aligners) تقریبا نا مرئی و بی رنگ که روی دندان ها قرار گرفته و قابل برداشتن نیز هستند تشکیل شده و باید هر دو هفته با الاینر ها جدید تعویض شوند. هر الاینر به طور اختصاصی برای دندان های هر فرد ساخته می شود و بر عکس ارتودنسی ها ثابت قدیمی هیچ گونه براکت و سیمی وجود نخواهد داشت. به محض قرار دادن الاینر بر روی دندان ها ذره ذره و هفته به هفته دندان ها جابجا می شود تا در موقعیت ایده آل قرار بگیرند. جابجایی دندان ها به وسیله الاینر ها جدید نمی باشد اما استفاده از تکنولوژی کامپیوتر دربیمارستان دندانپزشکی تهران و پیش بینی میزان جابجایی هر دندان و سپس ساخت الاینر ها اختصاصی استفاده از این درمان را بسیار جذاب و راحت کرده است.

ارتودنسی با براکت های همرنگ دندان

ارتودنسی سرامیکی ثابت نسبت به ارتودنسی فلزی محتاطانه تر بوده و شامل براکت های کوچک همرنگ دندان که به دندان متصل شده و سیم درون آن ها قرار داده می شوند. این براکت ها به علت نزدیک بودن به رنگ طبیعی دندان ها کمتر قابل شناسایی می باشند. سیم ها برای جابجایی دندان ها به موقعیت مورد نظر مورد استفاده قرار میگیرند و برای متخصص ارتودنسی این امکان را فراهم می کنند تا کنترل کاملی بر نیروهای وارد شده به دندان داشته باشند.

ارتودنسی با براکت های فلزی

ارتودنسی ثابت فلزی از براکت های فلزی کوچکی تشکیل شده اند که با سیم بسته شده در داخل براکت ها به دندان ها متصل می شوند. سپس از سیمها برای انتقال دندانها به موقعیت دلخواه استفاده می شود و این امر به متخصص ارتودنسی امکان کنترل کامل حرکات دندان را می دهد. الاستیک های براکت می توانند رنگی باشند و به شما امکان شخصی سازی بریس را می دهد.

نگه دارنده retainer

پس از اتمام دوره فعال ارتودنسی، بریس های شما برداشته می شوند. مرحله بعدی نگه داشتن یا Retention نام دارد. تا زمانی که استخوان ، لثه و ماهیچه ها با موقعیت های جدید دندان سازگار شوند ، از نگهدارنده ها استفاده می شود تا دندان های شما را در موقعیت جدید خود ثابت نگه دارد. طبق دستورالعمل باید از نگهدارنده خود استفاده کنید ، در غیر این صورت دندان های شما ممکن است به سمت موقعیت های قبلی خود حرکت کنند و تمام زحمات گذاشتن بریس های شما از بین می رود. متخصصین ما تعیین خواهند کرد که شما چه مدت باید از نگهدارنده خود استفاده کنید. مدت زمان استفاده برای هر بیمار متفاوت است. در بعضی موارد ، نگهدارنده دائمی شاید لازم شود. در این موارد ، سیم های نازک فلزی یا نگهدارنده های متحرک ، به سطوح داخلی دندانهای قدامی متصل می شوند.

نکات نگهدارنده Retainer

دوره نگهدارنده قسمت مهمی از درمان کلی شماست و نباید فراموش شود. به یاد داشته باشید که آنها را در دهان خود ببندید ، نه در جیب خود. نگهدارنده ها وقتی دستورالعمل های ما را دنبال می کنید کار می کنند:
بعد از هر وعده غذایی تمیز کنید
تمام قسمت ها را با برس تمیز کنید
با احتیاط حمل شود
از دست دادن نگهدارنده ها آسان است. اگر آنها را بیرون آوردید به خاطر ایمنی آنها را در جعبه نگهدارنده قرار دهید.

    Open chat