ایمپلنت کل دهان

ایمپلنت دندانی برای افرادی که تمام دندان های فک بالا یا پایین را ازدست دادند

اگرچه بعضی افراد باگذاشتن دست دندان مشکلی نداشته، بعضی ها در گذاشتن و غذا خوردن با دست دندان یا دنچر به مشکل بر میخوردند. چندین انتخاب درمانی متکی بر ایمپلنت برای افرادی که همه ی دندان های یک یا دو فک خود را ازدست داده اند وجود دارد.

اوردنچر متکی بر ایمپلنت با اتصال توپچه‌ای

یک انتخاب این است که دو تا چهار ایمپلنت در فک پایین قرار داده شود و دنچر یا دست دندان به نحوی ساخته شود که بر روی توپچه برامده از ایمپلنت قفل شود. این انتخاب اجازه می دهد تا دست دندان در محلش محکم تر قرار گیرد و حین غذا خوردن از جای خودش بلند نشود. اگرچه، ممکن است مقداری جابجایی هنوز اتفاق بیوفتد و یا اینکه به رفتن غذا به زیر دست دندان نقاط دردناکی بوجود آید. و از آنجا که دست دندان در دهان قرار میگیرد، هر چند مدت باید برای اصلاح مراجعه شود.

اوردنچر متکی بر ایمپلنت با اتصال میله‌ای

انتخاب دیگر با قرار دادن چهار تا شش ایمپلنت برای فک پایین می باشد، تعداد دقیق ایمپلنت ها براساس شکل و سایز فک بیمار معین می شود. پس از اینکه دوره التیام به پایان رسید، ایمپلنت ها به وسیله میله ای که در لابراتوار ساخته می شود، به یکدیگر متصل می شوند. دست دندان شما به نحوی ساخته خواهد شد تا بر روی این میله ها قرار گیرد و داخل آنها محکم قفل شود.

به دست دندانی که به هر نحوی گیر خود را از ایمپلنت یا دندان زیر خود بگیرد “اوردنچر(overdenture)” می گویند.

مزیت این انتخاب این است که خیلی بیشتز از انتخاب اول در جای خود ثبات دارد و اجازه می دهد مقداری کمی دست دندان در جای خودش حرکت کند. هنوز هم در این انتخاب، مثل انتخاب اول دست دندان نیاز به مراقبت و تمیز کردن دارد.

دست دندان پیچ شونده

انتخاب سوم قرار دادن پنج یا تعداد بیشتری ایمپلنت در فک و چسباندن دست دندان دائم به آنها می باشد. دست دندان به وسیله پیچ داخل ایمپلنت ها محکم شده و به نحوی ساخته می شود تا بر روی لثه قرار نگیرد و به راحتی بدون اینکه در آورده شود، تمیز شود. این نوع دست دندان تمام دندان های ازدست رفته فک پایین را جایگزین کرده و آن را نمی توان از دهان خارج کرد مگر در جلسات معاینه.

روکش ثابت

انتخاب آخر برای فک پایین، جایگزینی همه یا اکثر دندان های از دست رفته با ایمپلنت. این انتخاب معمولا به تعداد هشت یا تعداد بیشتر ایمپلنت نیاز دارد. برای هر ایمپلنت پایه یا (abutment) ساخته شده و روی هر پایه یک روکش قرار می گیرد. برای هر دندان از دست رفته روکش ساخته می شود و این روکش ها به هم متصل می شوند (splint). روکشی که بین (وسط) دو روکش دیگری که بر روی ایمپلنت قرار گرفته اند، قرار میگیرد را پونتیک (pontic) می گوییم. این انتخاب از نظر هزینه گران ترین انتخاب برای جایگزینی دندان های از دست رفته است، زیرا که باشد برای اکثر دندان های از دست رفته ایمپلنت قرار داده شود و برای همه دندان ها روکش ساخته شود.

انتخاب های درمانی شما بسیار به میزان استخوان و شکل و اندازه فک شما بسنگی دارد.

    Open chat