بعد از قرار دادن ایمپلنت

اگر در زمانی که ایمپلنت های کاشته شده التیام می بابند، شما به دندان نیاز داشتید، می توان دندان مصنوعی موقت یا بریج موقت ساخته و بر روی آن قرار دهیم. اگر تمامی دندان های شما ازدست رفته باشد، ما می توانیم دست دندان قبلی شما را اصلاح کرده یا یک دست دندان جدید موقت برای شما بسازیم. اگر شما دندان های ثابت و غیر قابل جابجایی را ترجیح می دهید نیز می توان برای شما از ایمپلنت های موقت در کنار ایمپلنت های اصلی کاشته شده، قرار داد تا دندان های ثابت موقتی بر روی این ایمپلنت های موقت یا انتقالی (transitional) در همان روز جراحی به شما تحویل داده شود. بر اساس وضعیت استخوانی شما، بعضی ایمپلنت ها را می توان به صورت فوری (immediate) تحت نیروی مضغی قرار داد. یعنی اینکه روکش موقت یا دائم می تواند بلافاصله بعد از قرار دادن ایمپلنت بر روی آن قرار داده شود.

عوارض بعد از جراحی

اگرچه طبیعی است که نگران درد هایی که قرار است طی جراحی یا پس از آن متحمل شوید باشید، اما اکثرا بیماران درد شدید و غیر قابل تحملی را تجربه نمی کنند. مسکن ها و آنتی بیوتیک ها برای شما تجویز خواهد شد و دوره بهبودی شما را بسیار راحت تر می کنند. در بعضی مواقع، بیمار پس از جراحی دچار عفونت شده که با مصرف آنتی بیوتیک بر طرف می شود. علاوه بر این، ممکن است در هنگام قرار دادن ایمپلنت در فک پایین به دلیل از دست رفتن مقدار زیادی استخوان، ایمپلنت در نزدیکی عصب قرار داده شود، و بر حس لب و چانه اثر بگذارد. اما ما بسیار مراقب هستیم تا از بروز چنین مشکلاتی اجتناب کنیم، اگرچه حتی ممکن است که با تحریک نواحی نزدیک عصب احساس گزگز، بی حسی و از دست رفتن کامل حس ناحیه لب و چانه یا زبان رخ بدهد. معمولا این عوارض به طور کامل پس از مدت کوتاهی بر طرف می شود، اما می توانند دایم یا حتی دردناک هم بشوند. اگر پس از جراحی دچار چنین عوارضی شدید، حتما در اسرع وقت ما را در جریان بگذارید تا وضعیت شما را به بهترین نحو مدیریت کنیم.

عمر ایمپلنت

ایمپلنت معمولا برای مدت بسیار طولانی عمر می کند. وقتی بیمار تمام دندان های خود را از دست می دهد، مطالعات طولانی مدت (long-term studies) (بیش از 30 سال) نشان از موفقیت و دوام 80 تا 90 درصدی ایمپلنت را گزارش می دهند. در بیمارانی که یک یا چند دندان را جایگزین کردند، مطالعات اخیر بالای 95 درصد موفقیت گزارش می دهند. اگرچه حتی اگر یکی از ایمپانت های کاشته شده به درستی التیام نیابد یا به اصطلاح failed شود، می توان آن را خارج کرد و پس از مدتی (در بعضی موارد در همان لحظه) ایمپلنت جدید را قرار داد.

زمان گذاشتن روکش ایمپلنت

روکش ایمپلنت زمانی بر روی ایمپلنت قرار داده می شود که ایمپلنت به طور مناسبی التیام یافته باشد و استخوان فک محکم به ایمپلنت چسبیده باشد. بر اساس عوامل مختلفی، این امکان وجود دارد که روکش را بلافاصله یا در زمان کوتاهی بتوان بر روی ایمپلنت قرار داد.

کار های دندانی یا لابراتواری مورد نیاز برای تکمیل درمان شما پیچیده می باشد. اکثرا این کارها شامل ساخت و طراحی دندان های جدید شما قبل از قرار دادنشان در دهان می باشد. بنابراین جلسات پروتزی درمان ایمپلنت شما بسیار راحت و از تمام جلسات درمانی دیگر آسان تر بوده و به ندرت حتی به بی حسی نیاز پیدا می شود.

درمان پروتزی شما با قالب گیری از دهان شما آغاز می شود. این قالب گیری می تواند دیجیتال یا به صورت سنتی با مواد قالب گیری باشد. این قالب وضعیت دندان ها و محل قرار گیری ایمپلنت ها را نشان می دهد. علاوه بر این از شما یک رکورد بایت (bite records) جهت مشخص کردن وضعیت دو فک بالا و پایین تهیه می شود. با این اطلاعات، ما برای شما پایه های ایمپلنت (abutment) که بر روی ایمپلنت قرار می گیرد و روی آن دندان چسبیده می شود را خواهیم ساخت. این پایه ها (abutments) به صورت ساخته شده و آماده نیز در بازار در سایز ها و اندازه های محدود وجود دارد که برای شما تهییه خواهیم کرد. توجه کنید، در صورتی که پایه ها یا اباتمنت ها بر اساس نیاز دهانی شما به صورت دستی ساخته شود به طول درمان و هزینه درمان شما اضافه خواهد شد. اینکه از کدام نوع پایه یا اباتمنت (آماده یا دست ساز) استفاده خواهیم کرد تا پس از دوره التیام (healing) مشخص نخواهد شد.

تعداد جلسات و مدت زمان هر جلسه برای  هر فرد متفاوت می باشد. هیچ دو فردی دقیقا یکسان نمی باشند و صرف نظر از چه تعداد دندانی جایگزین خواهد شد، درمان و کار دندانی باید تمام دقت وجزییات به اتمام برسد. اگر تعداد کمی دندان را با ایمپلنت جایگزین کرده اید، حداقل به سه جلسه کوتاه مدت نیاز پیدا خواهید کرد. در بین جلسات، ما برای ساخت و طراحی پایه ها و روکش دندان ها به زمان نیاز داریم.

اگر طرح درمان نهایی شما، اوردنچر یا دست دندان متکی بر ایمپلنت باشد، شما به تعداد حداقل پنج جلسه (یا کمتر) جهت درمان پروتزی خود نیاز دارید. در طول جلسات پروتزی، ممکن است چندین بار از شما قالب یا بایت تهیه شود، تمام این افدامات به جهت ساخت اوردنچر یا دست دندانی می باشد که کاملا مناسب فک و دهان شما بوده و برای سالیان طولانی کارامد باشد.

به طور کلی، از زمانی که ایمپلنت های شما قرار داده شد، در بازه 1 تا 12 ماه می تواند درمان شما کامل شود. به همین دلیل، برای ما بسیار مشکل است تا زمان دقیق پایان فاز پروتزی(تحویل روکش) درمان شما را بگوییم. اگرچه ما موظف هستیم که زمان تقریبی تحویل روکش را با توجه به شرایط دهانی شما به شما بگوییم.

تمیز کردن دندان‌ها

همانند دندان های طبیعی، بسیار مهم است که دندان های جایگزین شده با ایمپلنت را نیز با مسواک، نخ دندان یا سایر وسایل بهداشتی تمیز کنید. همچینین شما باید در سال اول هر 3 ماه و سال های بعدی یکبار توسط دکتر خود معاینه شوید. همانند دست دندان و دیگر جایگزین های دندانی ، ایمپلنت شما و سایز اجزای وابسته به آن در معرض استعمال و کهنگی قرار می گیرند و نیازمند مراقبت و تعمیر از جمله تنظیم روکش، سفت کردن پیچ، ریلاین و سایر تعمیرات می باشند.

    Open chat