بوتاکس

بوتاکس

معرفی بوتاکس

بوتاکس دارویی است که از سمی که توسط باکتری کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود، ساخته می‌شود. این همان سمی است که باعث ایجاد نوعی مسمومیت غذایی تهدیدکننده زندگی به نام بوتولیسم می شود.

درمان زیبایی بوتاکس یک روش انقلابی برای بازگرداندن اثر چین و چروک های صورت می باشد. چین های پیشانی، خط اخم و خط خنده می توانند ازبین بروند. این خطوط که به عنوان چین و چروک های داینامیک مطرح می شوند همگی با استفاده از بوتاکس قابل درمان می باشند. در واقع عصب کشی زیبایی یا cosmetic denervation همان پروسه تزریق بوتاکس به داخل عضلات کوچک صورت که باعث ایجاد خط و خطوط می شوند، می باشد.

برخلاف تصور عموم، تزریق بوتاکس علاوه بر موارد زیبایی، در موارد درمانی هم کاربرد دارد. از این موارد می‌توان به سردردهای میگرنی اشاره کرد که از جمله دردهایی هستند که میتوانند ما را به استیصال برسانند و روی کیفیت زندگی تاثیر منفی بگذارند.
این تزریق در نقاطی خاص صورت میگیرد که مربوط به درمان میگرن است و هر چهار ماه یکبار این درمان باید تمدید شود.

همچنین طبق مطالعه‌ای که در سپتامبر 2018 در مجله تحقیقات روانپزشکی آمریکا منتشر شده است، دکتر فینزی و همکاران، دریافته اند که سم بوتولینوم دارای خاصیت ضد افسردگی قوی برای افسردگی دو قطبی است. نتایج این تحقیق نشان داد که چهار از شش بیمار مبتلا به افسردگی دوقطبی که با استفاده از بوتاکس در خطوط اخم گلابلا (بین چشم) تحت درمان قرار گرفته‌اند، بهبودی پایدار در افسردگی خود داشتند.
همچنین پزشکان از بوتاکس در دوزهای کم برای درمان مشکلات سلامتی دیگر نیز استفاده می کنند، از جمله:
* صاف شدن موقت چین و چروک صورت و بهبود ظاهر شما
* تعریق شدید زیربغل
* دیستونی گردن – یک اختلال عصبی است که باعث انقباضات شدید عضله گردن و شانه می شود
* Blepharospasm – چشمک زدن غیرقابل کنترل
* استرابیسم – چشمهای ناقرینه
* میگرن مزمن
* مثانه بیش فعال
تزریق بوتاکس با تضعیف یا فلج کردن برخی از ماهیچه ها یا با انسداد برخی اعصاب انجام می‌شود. مدت اثر بوتاکس بسته به آنچه که در حال درمانش هستید، حدود سه تا دوازده ماه طول می‌کشد. شایعترین عوارض جانبی درد، تورم یا کبودی در محل تزریق است. همچنین می‌توانید علائمی شبیه آنفولانزا، سردرد و ناراحتی معده داشته باشید. تزریق در ناحیه صورت نیز ممکن است باعث افتادگی موقت پلک‌ها شود. در صورت بارداری یا شیردهی نباید از بوتاکس استفاده کنید.

قبل از بوتاکس

برای درک بهتر شرایط کلی سلامتی شما، ما تاریخچه پزشکی شما را مرور خواهیم کرد. علاوه بر این، یا ارزیابی کامل از چشم ها، عضلات صورت و عروق صورتی شما به جهت یافتن بهترین نقطه برای تزریق بوتاکس انجام خواهیم داد و تمامی مشکلات و نگرانی ها با شما مورد بحث قرار خواهد گرفت. همچنین نقاطی که قرار است درمان شود علامت گذاری شده و از صورت شما به جهت ارزیابی پیشرفت اثر بوتاکس یک عکس تهیه خواهد شد.

پروسه درمان زیبایی بوتاکس

پروسه ترزیق بوتاکس عموما بدون بی حسی انجام می گیرید زیرا که این تزریق تقریبا بدون درد می باشد و ممکن است مقدار حس نیش زدگی را احساس کنید که با استفاده از یخ و ویبراتور پوستی نیز این حالت به حداقل خواهد رسید. اثر ماده بوتاکس دائمی نبوده و ممکن است دو یا سه بار در سال نیاز به تزریق دوباره با دوز کمتر بوجود بیاید. با این حال ، تحقیقات نشان داده است که استفاده طولانی مدت از تزریق بوتاکس منجر به طولانی شدن اثر هر درمان می شود اما بیماران بالای 65 سال ممکن است چنین نتایج چشمگیری را تجربه نکنند.

پس از تزریق بوتاکس

پس از تزریق بوتاکس بیماران ممکن است مقداری در اطراف محل تزریق کبود شدگی را ببینند که به سرعت بر طرف می شود. فعالیت های نرمال را می توان بلافاصله پس از ترزیق شروع کرد اما پیشنهاد می شود تا 48 ساعت بیمار سر خود را پایین نندازد و یا محل تزریق را فشار ندهد. عوارض جانبی ممکن است به طور موقتی ایجاد شود که شامل ضعف عضلانی و در موارد نادر افتادگی پلک می باشد. اثر بوتاکس کاملا قابل بازگشت می باشد و عوارض جانبی ایجاد شده نیز موقت می باشد. در زمان معاینه اولیه دکتر های ما تمامی ریسک ها را با شما مطرح خواهند کرد.

    Open chat