بی‌هوشی

بی‌هوشی و آرامبخشی در بیمارستان دندانپزشکی تهران

چندین روش برای بی هوشی وجود دارد و این روش ها بنا بر طبیعت جراحی و نگرانی بیمار توسط دندانپزشک برای بیمار یا به وسیله خود بیمار انتخاب می‌شود. جدول زیر انتخاب‌های بی‌هوشی، تکنیک بی‌هوشی و موارد معمول مصرف هر روش را به نمایش می‌گذارد.

# روش بی‌هوشی توضیح تکنیک موارد مصرف
1 بی‌حسی موضعی در طول این روش بیمار کاملا هوشیار می‌باشد. یک بی‌حس کننده موضعی (لیدوکائین) در ناحیه مورد جراحی تزریق می‌شود. روش بی‌حسی موضعی در ترکیب با دیگر روش‌ها نیز به کار برده می‌شود. جراحی‌های ساده دهان مانند جراحی‌های بافت نرم و کشیدن دندان ساده
2 آرامبخشی با نیتروزاکساید به همراه بی‌حسی موضعی ترکیب گاز استنشاقی نیتروزاکساید (گاز خنده) و اکسیژن از تریق راه تنفسی تجویز می شود. در این حالت بیمار هوشیار بوده و احساس آرامش می‌کند. نیتروزاکساید اثر آرامبخشی و آنالجزیک (کنترل کننده درد) دارد. جراحی‌های ساده دهان که بیشتر شامل جراحی‌های دندان عقل و جراحی ایمپلنت می‌باشد. جایگزین عالی برای آرام بخشی وریدی (I.V) به ویژه برای بیماران اطفال
3 آرامبخشی داخل عروقی کلینیکی (office based I.V sedation) یا بی‌هوشی عمومی همراه با بی‌حسی موضعی داروی بی‌هوشی از طریق تزریق داخل عروقی تزریق می‌شود و براساس سطح هوشیاری مورد توافق بیمار مقداری بی‌هوش شده یا به خواب می‌رود و کاملا نسبت به اتفاقات اطراف و روند جراحی ناآگاه می‌شود. اغلب از دارو‌هایی چون فنتانیل، بنزودیازپین، کتامین و پروپوفل استفاده می‌شود. اکسیژن مکمل از طریق بینی تجویز می‌شود و علایم حیاتی از ابتدا شروع پروسه مانیتور می‌شود. بی‌هوشی عمومی و I.V sedation برای هر نوع جراحی دهانی استفاده می‌شود. بیمار ممکن است بی‌هوشی عمومی را بر اساس سطح استرس خود حتی برای جراحی های ساده نیز انتخاب کند. اکثر بیماران جراحی عقل یا ایمپلنت بی‌هوشی عمومی به عنوان انتخاب اصلی خود بر می‌گزینند. در مواردی که بی‌حسی موضعی به دلیل حضور عفونت شکست می‌خورد نیز بی‌هوشی عمومی ضروری می‌باشد.

آرام‌بخشی وریدی به چه صورت تجویز می‌شود؟

یک سوزن کوچک وارد رگ دست یا بازوی شما می‌شود. از طریق این سوزن داروی بی‌هوشی به شما تزریق می‌شود و به شما کمک می‌کند تا مقداری آرام شوید و احساس راحتی بکنید. بعضی از بیماران پس از تجویز دارو به خواب می‌روند و بعضی ممکن بین خواب و بیداری باشند. بعضی از بیماران که بیماری‌های زمینه‌ای دیگری دارند یا دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند را فقط می‌توان خیلی خفیف آرام‌بخشی کرد و ممکن است اصلا نخوابند.

هدف اصلی آرام‌بخشی وریدی استفاده حداقل از داروی بی‌هوشی است تا بتوان درمان دندانپزشکی بیمار را با حداقل آزردگی انجام داد. این روش بسیار امن‌تر از روش‌های دیگر بوده و با نگه داشتن سوزن داخل رگ در طول جراحی در صورت لزوم می‌توان با تزریق داروی ضد بی‌هوشی اثر دارو را خنثی کرد. در کنار آرامبخشی وریدی روش‌های دیگری با درجات آرام‌بخشی مختلفی برای شما در بیمارستان دندانپزشکی تهران وجود دارد.

گاز نیتروزاکساید (گاز خنده)

نیتروزاکساید یک گاز با طمع شیرین، غیر تحریک‌کننده، بی‌رنگ است که شما می‌توانید آن را استنشاق کنید. نیتروزاکساید برای سال‌ها از ابزار‌های اصلی آرام‌بخشی در دندانپزشکی بوده است. این بی‌خطر بوده و بیمار در ازای 30 درصد گاز نیتروزاکساید 50 تا 70 درصد اکسیژن همراه آن استنشاق می‌کند. بیمار در حین آرام‌بخشی با گاز نیتروزاکساید هشیار بوده و می‌تواند تمام اعمال خود را مثل نفس کشیدن کنترل کند. بیمار ممکن است مقداری فراموشی بگیرد و به خواب رود به طوری که اصلا اتفاقات افتاده در کلینیک یا بیمارستان را به یاد نیاورد.

مزایای نیتروزاکساید

  • عمق آرام‌بخشی را می‌توان در هر زمان تغییر داد تا کم یا زیاد شود.
  • اثرات پس از آرام‌بخشی مانند خماری را ندارد.
  • آرام‌بخشی استنشاقی بی‌خطر بوده وعوارضی روی قلب یا ریه یا … ندارد.
  • آرام‌بخشی استنشاقی در کم کردن استفراق یا حالت گگ (gagging) بسیار موثر است.
  • به سرعت اثر گذاشته و در عرض 20 ثانیه به مغز می‌رسد. در مدت 2 تا 3 دقیقه اثر آرام‌بخشی یا ضددردی خود را می‌گذارد.

موارد منع مصرف

موارد منع مصرف زیادی برای استفاده از گاز نیتروزاکساید وجود ندارد، مگر اینکه شما مبتلا به امفیزم ریه یا مشکلات قفسه سینه ، M.S ، سرماخوردگی یا هر مشکل دیگری که ریه ها را درگیر کند.

    Open chat