مرور کلی بر پروسه درمان ایمپلنت

پروسه جراحی

پروسه قرار دادن یک ایمپلنت حدودا 30 تا 60 دقیقه با توجه به شرایط استخوانی بیمار و مدت زمان 1 تا 2 ساعت برای قرار دادن چندین ایمپلنت در نظر گرفته می شود. تعداد جلسات و زمان جراحی برای هر بیمار متفاوت می باشد. جراح دقت و توجه خاصی به جزییات هر کیس درمانی خواهد داشت.

قبل از جراحی، ممکن است شما آنتی بیوتیک و برای راحتی بیشتر، آرامبخشی داخل عروقی یا نیتروزاکساید (گاز خنده) دریافت کنید. این انتخاب ها قبل از جراحی و در روز مشاوره با شما مطرح خواهد شد. بیحسی موضعی جهت سر کردن در ناحیه جراحی تزریق خواهد شد.

وقتی شما آماده و راحت بودید، جراح برشی بر روی لثه شما می زند تا استخوان نمایان شود، با وسایل مخصوصی مانند دریل های مخصوصی فضایی را در استخوان ایجاد کرده، و به آرامی ایمپلنت تیتانیومی را به استخوان وارد میکند. در بیشتر اوقات روی ایمپلنت از میان لثه مشخص است و بعضی اوقات بهتر است که برای هیلینگ بهتر ایمپلنت تماما توسط لثه پوشیده شود.

فاز هیلینگ (التیام یافتن)

بلافاصله بعد از قرار گرفتن ایمپلنت، فاز هیلینگ شروع می شود. زمان التیام یافتن یا هیلینگ برای هر فرد متفاوت بوده، و به کیفیت و کمیت استخوان بستگی دارد. در بعضی موارد، حتی می شود روکش ایمپلنت را بلافاصله بعد از جراحی قرار داد. در بیشتر مواقع، جراح به شما توصیه میکند تا زمان التیام که مدت 3 تا4 ماه است را بگذرانید و هرماه جهت معاینه مراجعه کنید. بعد از فاز اولیه هیلینگ، جراح بر روی ایمپلنت سرپوش هیلینگ (healing abutment/cap) در یک جلسه کوتاه معاینه قرار می دهد. این عمل به بافت لثه اجازه میدهد تا تکامل یابد و اجازه دسترسی به ایمپلنت را جهت قرار دادن روکش بر روی آن بدهد.

در بعضی موقع، قالب گیری در همان لحظه که ایمپلنت قرار داده شد به صورت دیجیتال تهیه می شود. این عمل اجازه میدهد تا روکش به محض التیام یافتن ایمپلنت آماده شود و بر روی آن قرار بگیرد. اینکه چه مدت زمان لازم هست تا ایمپلنت التیام یابد یا با استخوان یکپاچه شود به فاکتور های مختلفی بستگی دارد. جلسات فالوآپ (follow-up) یا معاینه متعددی( یک تا چهار جلسه)  نیاز است تا مطمئن شویم که دهان به خوبی التیام یافته و مشخص شود که چه زمانی آماده هستید تا فاز پروتزی درمان شما آغاز شود.

همچنین ممکن است در طول درمان ایمپلنت، جراحی پیوند لثه نیز جهت به دست آوردن لثه ای مستحکم تر، با ظاهری زیبا تر که راحت تر نیز تمیز میشود، در اطراف ایمپلنت انجام پذیرد. این پروسه شامل انتقال مقدار کوچکی از بافت لثه از یک ناحیه از دهان به اطراف ایمپلنت می باشد. و در بیشتر اوقات، این عمل در وسعت بسیار کوچک و به مراتب راحت می باشد.

فاز پروتزی

پس از آنکه یک دندان یا تعدادی از دندان های شما همگی با ایمپلنت جایگزین شدند، دندانپزشک شما فاز پروتزی درمان شما را با قرار دادن روکش مناسب تکمیل می کند.

چه زمانی ایمپلنت دندانی قرار داده می‌شود؟

معمولا ایمپلنت ها 2 ماه پس از کشیدن دندان قرار داده می شوند. در بعضی مواقع هم، می توان ایمپلنت را بلافاصله پس از کشیدن دندان قرار داد (immediate). این عمل، ریسک بیشتری دارد اما مراحل و پروسه درمان را کوتاه تر می کند و دیگر نیاز نیست شما 2 ماه منتظر بمانید. زمانی که عفونت یا مشکلات دیگری در استخوان وجود داشته باشد، قرار دادن بلافاصله ایمپلنت امکان پذیر نمی باشد.

اگر دندان شما برای مدت طولانی ازدست رفته باشد، استخوان آن ناحیه نازک تر شده و تحلیل می رود. این اتفاق به دلیل نبود ریشه های دندان طبیعی و عدم تحریک استخوان به وسیله آنها اتفاق می افتد. به طوری که تا حدود یک سوم از استخوان فک در نبود دندان ها طی یک سال اول از بین می رود. اگر شما به مقدار زیادی استخوان ازدست داده باشید، تحت پروسه پیوند استخوان در ناحیه ایمپلنت قرار خواهید گرفت. این عمل باعث می شود که ایمپلنت در زمانی که قرار داده می شود توسط مقدار مناسبی از استخوان حمایت شود.

من به چه تعداد ایمپلنت احتیاج دارم؟

بیشتر اوقات، به ازای هر دندان ازدست رفته یک ایمپلنت قرار داده می شود. و به دلیل اینکه بیشتر دندان های خلفی دو یا سه ریشه دارند، رایج ترین روش در جایگزینی آن ها استفاده از ایمپلنت های قطور تر و بزرگ تر می باشد.

    Open chat