جایگزینی دندان از دست رفته

انتخاب‌های درمانی برای جایگزینی دندان از دست رفته در بیمارستان دندانپزشکی تهران

دندان‌های شما بر روی تمام بدن شما اثر می‌گذارند. وقتی آن‌ها در سلامت باشند، شما هم سالم‌تر هستید. وقتی دندان شما از دست می‌رود، بر روی جویدن، صحبت کردن و انتخاب‌های غذایی شما اثر می‌گذارد. و همچنان که شما بر روی باقی دندان‌های باقیمانده بیشتر تکیه می‌کنید، شانس فرسوده شدن زودرس آن‌ها را بیشتر می‌کنید، که در این صورت آن‌ها آسیب می‌بینند یا از دست می‌روند. شما همچنین ممکن است که در نبود دندان‌هایتان سردرد ویا فک درد را احساس کنید.

چه کسی می‌خواهد که ظاهر و سلامتی‌اش از بین برود؟ این نتیجه طبیعی و قطعی ازدست دادن دندان‌هاست – فک به معنای واقعی آب می‌شود. عموما، مردم 25% از استخوان ساپورت‌کننده فک خود را در طول 1 سال بعد از ازدست دادن دندان‌هایشان را از دست می‌دهند. جایگذاری ایمپلنت‌های دندانی درست در زمان ازدست دادن دندان بسیار راحت‌تر است زیرا که با گذر زمان و از بین رفتن استخوان، بازسازی استخوان بسیار پیچیده‌تر می‌شود. و اما خبر خوب؟ ایمپلنت درست مثل دندان طبیعی شما عمل می‌کند. دندانپزشک و جراح ایمپلنت شما انتخاب های درمانی برای جایگزینی دندان‌های ازدست رفته شما را با توجه به شرایط دهان و دندانیتان به شما اطلاع می‌دهد و نگرانی‌های شما را برطرف می‌سازد.

انتخاب‌های جایگزینی دندان

شما می توانید تعداد مختلفی از انتخاب ها را برای جایگزینی دندان ازدست رفته خود انتخاب کنید – از راه حل های موقت گرفته تا راه حل های دائمی.

بهترین انتخاب برای افرادی که یک یا تعداد بیشتری دندان ازدست داده اند، یا کسانی که از دست دندان یا دنچر خود راضی نیستند، ایمپلنت می باشد. و سن معیار نمی باشد. اگرچه مشخص شده، سیگار کشیدن، بیماری هایی مانند دیابت، و رادیوتراپی ناحیه فک و صورت، شانس موفقیت پایینی در قرار دادن ایمپلنت دارند. رادیوگرافی پانورامیک (یاOPG یا پانورکس( از فک شما تهیه خواهد شد تا ارزیابی شود که آیا فک شما برای قرار دادن ایمپلنت آماده است یا خیر. همچنین رادیوگرافی دقیق تر CBCT جهت بررسی دقیق تر محل مناسب قرارگیری ایمپلنت ممکن است نیاز باشد.

بریج ثابت

بریج ثابت یک پلی است از دندان های به هم متصل شده که بر روی دندان های نزدیک ناحیه بی دندانی قرار میگرد. برای ساپورت و نگه داری بریج، دندان های اطراف ناحیه ای که دندان ازدست رفته، تراش داده می شوند و بریج به وسیله چسب مخصوص (سمان) به این دندان ها چسبیده می شود.

فلیپر

یک راه حل ضعیف، شکننده، موقتی و ارزان است که از جنس پلاستیک و رزین بوده و قابل برداشت و جایگذاری می باشد و عموما فلیپر نامیده می شود.

پارسیل

انتخاب محکم تر و مقاوم تر دست دندان یا دنچر پاسیل متحرک است که از فلز و پلاستیک ساخته می شود. دست دندان پارسیل به وسیله گیره های فلزی (کلاسپ) در جای خود مستحکم قرار می گیرند. دست دندان پارسیل می تواند از دهان خارج شده و هر وقت بیمار نیاز داشت در دهان قرار بگیرد.

دست دندان یا دنچر

شایع ترین و رایج ترین راه حل، برای بیمارانی که تمامی دندان های خود را در یک یا هر دو فک از دست داده اند دست دندان یا دنچر کامل می باشد. بعضی از افراد به راحتی این درمان را پذیرفته و با دست دندان خود به خوبی سازگار شدند. بعضی افراد اما از دست دندان خود ناراضی بوده و حتی به دلیل اشکال در ساخت و تفاوت در سایز و شکل آن، غیر قابل تحمل می باشد.

ایمپلنت دندان

ایمپلنت های دندانی راحت ترین و دائم ترین راه حل برای جایگزینی دندان از دست رفته می باشد. آن ها پایه محکمی را برای دندان ها ایجاد می کنند و فک را سالم و محکم نگه می دارند. ایمپلنت ها می توانند جایگزین هر دندان ازدست رفته شوند و یا دست دندان مخصوصی را در جای خود مستحکم کنند تا در اثر حرکت دهان دست دندان جابجا نشود. همچنین بر خلاف بریج، هیچ دندان سالمی تراش نمی خورد و ایمپلنت ها می توانند تا اخر عمر در جای خود باقی بمانند. دندان های جایگزین شده با ایمپلنت می توانند زیبا، مستحکم و برای همه بیماران راحت باشند.

چرا باید از میان بیشتر درمان های قدیمی ایمپلنت های دندانی را برای جایگزینی دندان از دست رفته انتخاب کنیم؟

دلایل مختلفی برای این انتخاب وجود دارد: یک بریج دندانی برای اینکه بتواند ناحیه ای که دندان ازرفته را پل بزند و آن ناحیه را پر بکند باید دندان های سالم اطراف آن ناحیه را قربانی بکند و سطح آنها تراش بخورد. علاوه بر این، در آوردن دست دندان یا دنچرکامل و پارسیل در شب می تواند آزار دهنده باشد، نیاز به گفتن نیست که دست دندان لق ناراحت کننده و حتی خجالت آور می باشد.

    Open chat