جراحی ارتوگناتیک

جراحی ارتوگناتیک (جراحی فک)

جراحی ارتوگناتیک زمانی نیاز است که فک‌های بالا و پایین به درستی بر روی هم قرار نمی‌گیرند و یا زمانی که به نظر می‌رسد دندان‌ها به درستی در فک جای نگرفته باشد. بنابراین، دندان‌ها با انجام ارتودنسی مرتب شده و جراحی تصحیحی فک جهت اصلاح رابطه فکی انجام می‌گیرد.

چه کسانی به جراحی فک نیاز دارند؟

کسانی از جراحی ارتوگناتیک سود می برند که رابطه دندانی و فکی نامناسب دارند. فک ها بالا و پایین رشد تدریجی و یکسانی نسبت به هم دارند ولی در بعضی مواقع ممکن است رشدی متفاوت نسبت به هم داشته باشند. در نتیجه این رشد نامتناسب می تواند سبب ایجاد مشکلاتی همچون مشکلات جویدن، صحبت کردن، سلامت دهان و زیبایی می شود. وارد شدن آسیب جدی به فک یا نقص های مادرزادی می تواند روابط فکی را تحت تاثیر قرار دهد. با درمان ارتودنسی می توان تا میزان بسیار زیادی از روابط نامناسب دندانی را درمان کرد اما اگر نیاز به تصحیح رابطه فکی نیز باشد ممکن است نیاز به جراحی ارتوگناتیک نیز باشد.

چه کسانی به جراحی فک نیاز دارند؟

  • مشکلات مضغی، مشکل در جویدن غذا یا بلعیدن غذا

  • مشکلات تکلمی

  • درد مزمن فک یا مفصل فکی (تمپورومندیبولار)

  • اپن بایت (بسته نشدن دهان به علت فاصله دندان های دو فک از هم)

  • پروتروژن یا جلو افتادگی فکی

  • مشکلات تنفسی

پیشرفت‌های جراحی

در بیمارستان دندانپزشکی تهران با استفاده از تکنیک های کامپیوتری به شما نحوه جراحی فک شما توضیح داده خواهد شد. با استفاده از رادیوگرافی کامل صورت و تصویر برداری سه بعدی کامپیوتری ما می توانیم به شما نحوه جراحی و پشیرفت آن را توضیح دهیم و حتی تصویری از شما پس از جراحی بدهیم. این به شما کمک می کند تا پروسه جراحی را بهتر درک کنید. هدف ما نیز این است تا شما مزایای جراحی ارتوگناتیک را متوجه شوید.

جراحی ارتوگناتیک می تواند فک و دندان های شما را به موقعیت مناسب آورده و مشکلات شما را بر طرف کند و ظاهر بسیار زیبایی را به شما ببخشد.

تکنیک ابتدا جراحی یا Surgery First

یک روش درمان است که انقلابی در زمینه جراحی های ارتوگناتیک در سال های اخیر بوجود آورده است و به صورت ویژه ای در بیمارستان دندانپزشکی تهران انجام می گیرد. این درمان یک روش جایگزین نسبت به روش مرسوم تحت نام ارتودنسی-جراحی ارتوگناتیک-ارتودنسی می باشد، به طوری که جهت درمان روابط نامناسب فکی ابتدا مستقیما به سراغ جراحی ارتوگناتیک رفته وپس از بهبودی بیمار درمان ارتودنسی را شروع می کند.

پس به 4 دلیل زیر روش «ابتدا جراحی» از نظر روش درمان و تکنیک یک انقلاب در زمینه درمان های فک و صورت به حساب می آید:

بیمار نیازی به درمان ارتودنسی قبل از جراحی ارتوگناتیک یا جراحی فک ندارد: درمان ارتودنسی مورد نیاز در روش های معمول برخی بیماران را از انجام عمل جراحی باز می داشت. اما حالا، به لطف این پروتکل، همه بیماران با دندان های تقریبا مرتب که فقط به اصلاح ناهماهنگی بین فک بالا و پایین خود نیاز دارند، می توانند ارتودنسی قبل از جراحی را فراموش کنند.

زمان درمان کوتاه تر است: هیچ درمان طولانی مدت ارتودنسی قبل از جراحی فک نیاز نیست پس مدت زمان کل پروسه درمانی کوتاه تر شده و به حدود یکسال یا 18 ماه می رسد.

بیمار می تواند بهترین زمان برای جراحی را خود مشخص کند: روش مرسوم به طور حتم به درمان ارتودنسی قبل از جراحی بستگی داشت و مدت زمان آن تقریبا 1 سال بود.

رضایت از درمان بلافاصله پس از جراحی و فروکش کردن التهاب در بیمار ایجاد می شود: در روش «ابتدا جراحی»

بیمار می تواند چند روز پس از جراحی از ظاهر جدید و زیبای خود لذت ببرد، علاوه بر این، درمان ارتودنسی پس از جراحی نیز بسیار کوتاه مدت تر خواهد بود.

این روش درمان جدید نیازمند گروه اردتونسی و جراحی فک وصورت بیار حرفه ای و آموزش دیده می باشد و بیمار قبل از شروع درمان باید توسط این دو گروه تخصصی آگاه به این روش نوین، معاینه شود. جراحان و مخصصان ارتودنسی در بیمارستان دندانپزشکی تهران در زمینه جراحی های ارتوگناتیک یا فکی و روش های نوین پیشگام هستند و تجربه فراوانی در درمان و نتایج رضایت بخش بیشماری دارند.

    Open chat