جراحی دندان عقل

معاینه دهان

با معاینه دهان و تهیه رادیوگرافی از دهان، دکتر آقاجری ویا دکتر موسوی می توانند موقعیت دندان عقل را ارزیابی کنند و مشخص کنند که دندان عقل در حال حاضر و یا آینده مشکل ساز هستند یا خیر. مطالعات نشان می دهند که ارزیابی به موقع و درمان زودهنگام نتایج درمانی بهتری برای بیماران داشتند. بهترین زمان برای ارزیابی و درمان دندان عقل، در نوجوانی وجوانی می باشد.

جراحی دندان عقل معمولا بسیار راحت بوده و تحت بی حسی عمیق و در بیمارستان دندان پزشکی تهران تحت آرامبخشی و بی هوشی نیز انجام می گیرید تا بیمار کاملا در آرامش باشد. دکتر های ما آموزش دیدند، مجوز دارند و بسیار تجربه دارند تا انواع مختلفی از آرامبخشی را برای بیماران فراهم کنند.

چرا باید دندان عقل خارج شود؟

اگر شما در دهانتان فضای کافی برای رشد دندان مولر سوم یا دندان عقل نداشته باشید، چندین مشکل ممکن است پیش بیاید. دندان عقل نهفته باید قبل از اینکه ریشه هایش کاملا تکامل یابد خارج شود، در بعضی از بیماران در سنین 12 یا 13 و در بعضی تا اواخر بیست سالگی این امکان وجود دارد. مشکلات از بعد از 30 سالگی شروع به نمایان شدن می کنند. بعضی از مشکلات مربوط به دندان عقل عبارت اند از:

عفونت

بیشترین مشکل کلینیکی که ما می بینیم پری کرونیت (pericoronitis) یا عفونت لثه پوشاننده دندان عقل می باشد. بدون وجود فضای کافی برای رشد کامل دندان، لثه بالا آمده و در تماس با دندان مقابل، خراشیده شده و عفونت می کند، در نتیجه ملتهب و دردناک شده و باعث مشکلاتی در جویدن و بلعیدن غذا می شود.

تشکیل کیست

ضایعه غیر عفونی دگیری که در ارتباط با دندان عقل نهفته،کیست ها می باشند. این کیست ها مملو از مایع بوده و داخل استخوان فک به علت وجود دندان نهفته رشد کرده و به آرامی گسترش می یابند و استخوان و دندان مجاور را از بین می برند. درمان کیست ها می تواند بسیار پیچیده و سخت شود اگر در دوران نوجوانی دندان عقل نهفته خارج نشود. و اگرچه نادر است، حتی ممکن است این کیست تبدیل به تومور شده و درمان را سخت تر کند.

احتمال بر هم زدن نظم دندان‌ها

دندان عقل نهفته ممکن است در ایجاد نامنظمی در آرایش دندان ها مشارکت داشته باشد. این نامنظمی در دندان های قدامی بسیار مشهود است به طوری که دندان های قدامی فک پایین بعد از ارتودنسی نیز دوباره نامنظم می شوند. عوامل مختلفی وجود دارند که باعث برهم خوردگی دندان ها بعد از ارتودنسی و اوایل بزرگسالی می شود. دندان عقل نهفته نیز می تواند یکی از عوامل اثرگذار باشد. بنابراین در موقع معاینه دندانپزشکی ممکن است حتی در صورت نبود مشکل خاصی، به جهت جلوگیری از بوجود آمدن این نوع مشکلات در دندان، لثه و استخوان فک جراح پیشنهاد خارج کردن دندان عقل را بدهد.

آسیب به دندان مجاور

در صورت نبود فضای کافی برای رشد، دندان عقل به صورت نیمه رشد کرده و در آن ناحیه گیر غذایی ایجاد می شود. در این صورت به علت عدم امکان تمیز کردن آن ناحیه و وجود گیر غذایی، دندان مولر دوم یا آسیاب دوم پوسیده می شود.

چه اتفاقاتی در روز جراحی دندان عقل رخ می‌دهد؟

بیشتر افراد ترجیح می دهند که چیزی از اتفاقاتی که حین جراحی دندان عقل رخ می دهد ندانند، به همین منظور تصمیم می گیرند که تحت آرام بخشی این جراحی را انجام دهند. در بیمارستان دندانپزشکی تهران برای شما انتخاب های آرامبخشی و بیهوشی مناسبی را در زمان معاینه فراهم خواهیم کرد. تمام جراحی تحت آرامبخشی یا بی هوشی انجام خواهد شد تا شما کاملا راحت باشید. تمام کارکنان ما زمینه بیهوشی و آرام بخشی آموزش دیدند و تجربه ی زیادی دارند. تمام این خدمات در محیطی کاملا امن و تخصصی با پیشرفته ترین تجهیزات ارائه می شود.

در روز جراحی، جهت کاهش درد و التهاب پس از جراحی به شما دارو های تجویز خواهد شد. ما از شما می خواهیم که به همراه والدین یا همراه خود به بیمارستان دندانپزشکی تهران مراجعه کنید و در طول روز همراه شما باشند. جراحی دندان عقل نهفته در حدود 30 تا 60 دقیقه به طول می انجامد و درکل شما به مدت 90 دقیقه در کلینیک یا بیمارستان حضور خواهید داشت. پیشرفت ها در پزشکی و تکنولوژی اجازه می دهد تا بیمار به روشی تحت جراحی دندان عقل نهفته قرار گیرد که پس از آن به سرعت بهبود یافته و کم ترین آزردگی را پس از جراحی داشته باشد. در هر لحظه، تمامی پروتکل های استریلیزاسیون (sterilization) و کنترل عفونت اعمال می شود.

قبل از جراحی، بسیار مهم است که تا مدت 6 ساعت چیزی خورده یا نوشیده نشود (به غیر از داروهای تجویز شده با مقداری آب). این به این معنی نیست که آخرین وعده غذایی 6 ساعت قبل از جراحی را بسیار حجیم میل کنید. داشتن هرچیزی داخل معده می تواند ریسک عوارض بی هوشی را از جمله تهوع و استفراغ افزایش دهد. جراحی شما ممکن است به علت رعایت نکردن این مسئله به زمان دیگری موکول شود. ما در روز مشاوره برای شما دارو های مسکن تجویز خواهیم کرد. وقتی در اتاق جراحی قرار گرفتید، ما تمام تلاش خود را خواهیم کرد تا احساس آرامش داشته باشید. اگر قرار است تحت بی هوشی قرار بگیرید، ما بر روی دست چپ شما یک آنژوکت(angiocath) قرار خواهیم داد. این عمل خیلی سریع و تقریبا بدون درد بوده و به جهت تزریق دارو های بی هوشی می باشد. داروی بی حسی نیز در ناحیه جراحی تزریق خواهد شد تا راحتی تمام را برای شما فراهم شود. شما ممکن است برای مدت از روز احساس خواب آلودگی کنید.

اگر جراحی شما نیاز به بخیه داشته باشد، عموما از نوع قابل جذب بوده و در طول 1 هفته خود به خود جذب خواهد شد. شما همچنین ممکن است که احساس کنید که لثه تان متورم شده یا از روی دندان کنار زده شده است. که این احساس کاملا طبیعی بوده و جزئی از روند ترمیم و بهبودی می باشد.

به محظه اینکه احساس کردید که بی حسی دهان دارد از بین می رود، باید داروهای مسکن تجویز شده را مصرف کنید. لطفا در قدم اول دارو های مسکن غیر مخدری مثل ایبوبروفن (ژلوفن) را امتحان کنید تا ببینید درد شما را تسکین می دهند. اگر موثر نبودند، سایر دارو های تجویر شده را مصرف کنید. بیحسی موضعی ممکن است تا روز بعد از جراحی باقی بماند و نباید با بیحسی به علت آسیب به عصب اشتباه شود.

ما پیشنهاد می کنیم رژیم مخصوص پس از جراحی را شروع کنید که بر پایه مایعات است مانند ژله ، سوپ و یا آبگوشت و به مراتب تا جایی که بدن اجازه می دهد به غذا های جامد اضافه کنید. همچنین به دلیل تداخل دارو های بی هوشی و مسکن و افزایش احتمال تهوع و استفراغ، استفاده از مواد لبنی مانند ماست، بستنی یا میلک شیک را پیشنهاد نمی کنیم. اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده و شما دارو های پیشگیری از حاملگی مصرف می کنید، آگاه باشید که ممکن است اثر داروی پیشگیری کم شود و باید احتیاط های لازم را در این خصوص رعایت کنید.

هزینه جراحی دندان عقل

هزینه درمان شما به چندین فاکتور بستگی دارد. از این عوامل می توان به سختی جراحی و مشکل بودن خارج کردن دندان عقل و نوع بی حسی یا بی هوشی که شما دریافت خواهید کرد، اشاره کرد. در زمان جلسه مشاوره، جراح با ارزیابی رادیوگرافی های شما بهترین نوع بی حسی یا بی هوشی برای شما را انتخاب می کند، و از این طریق هزینه تقریبی مشخص خواهد شد. هر شرکت بیمه گذار سیاست ها وقوانین مخصوص به خود را برای پوشش جراحی ها دندان عقل دارد. کارکنان کلینیک ها و بیمارستان دندانپزشکی تهران کمک خواهند کرد تا شما بیشترین بهره را از پوشش بیمه های درمانی خود داشته باشید.

برای اطلاع از  اتفاقات پس از جراحی دندان کلیک کنید
    Open chat