دستورالعمل‌های بعد از کاشت ایمپلنت

محل زخم را دستکاری نکنید. دهان را در روز جراحی شست و شو ندهید، تف نکنید و یا به محل زخم دست نزنید. ممکن است در محل زخم التیام دهنده (healing) فلزی لثه را حس کنید.

خونریزی

مقداری خونریزی یا خون آبه در بزاق به مدت 24 ساعت پس از جراحی طبیعی است. خونریزی بیش از حد (پر شدن سریع دهان با خون) می تواند با گاز گرفتن یک پد گازی (gauze pad) و نگه داشتن آن به مدت 30 دقیقه روی محل خونریزی ،کنترل شود. اگر خونریزی ادامه داشت ، حتما با ما تماس بگیرید.

تورم و التهاب

ایجاد التهاب پس از جراحی طبیعی است. برای کاهش میزان التهاب، پک یخ (ice bag) یا کیسه یخ داخل یک حوله را روی گونه محل جراحی شده قرار دهید. یخ را به طور مداوم ، تا حدی که می توانید تحمل کنید ، به مدت 36 ساعت قرار دهید.

رژیم غذایی

مقدار زیادی مایعات مصرف کنید. از خوردن مایعات و غذای داغ خودداری کنید. غذای نرم و مایع خنک در روز جراحی مصرف شود. به مدت 1 ماه غذای سفت با محل جراحی شده مصرف نکنید.

درد

به محل از بین رفتن داروی بی حسی موضعی باید مصرف دارو های مسکن را شروع کنید. برای درد های متوسط، یک یا دو عدد استامینوفن 500 میلی گرم را هر سه تا چهار ساعت مصرف کنید. می توان از ایبوبروفن ها (ادویل یا ژلوفن) بجای استامیتوفن استفاده کرد. تعداد یک یا دو عدد ایبوبروفن 400 میلی گرم را می توان هر سه یا چهار ساعت برای کنترل درد مصرف کنید. برای درد های شدید، دارو و آمپول های تجویز شده باید طبق دستور مصرف شوند. اگر هر گونه آلرژی نسبت دارو های گفته شده دارید، یا آن دارو های برای شما منع مصرف دارد، به هیچ عنوان آن ها را مصرف نکنید.

آنتی بیوتیک‌ها

مطمئن شوید که دارو های آنتی بیوتیک تجویز شده برای پیشگیری از عفونت را مصرف می کنید.

بهداشت دهان

رعایت بهداشت دهان نقش اساسی در بهبودی و ترمیم مناسب دهان دارد. از فردای روز جراحی ، از دهان شویه تجویز شده روزی دو بار یک بار بعد از صبحانه و یک بار قبل از خواب استفاده کنید. مطمئن شوید که دهانتان را به مدت حداقل 30 ثانیه با دهانشویه شست و شو داده باشید. محلول ولرم آب نمک (یک قاشق چایی خوری نمک در یک لیوان آب ولرم) باید حداقل سه یا چهار بار در روز ، به خوبی ، به خصوص بعد از مصرف غذا اسفاده شود. بعد از بهبودی زخم می توانید به آرامی دندان ها را مسواک برنید. مسواک زدن التیام دهنده لثه (healing abutment) بلامانع و ضروری است.

فعالیت

بعد از جراحی میزان فعالیت های خود را به حداقل برسانید. با انجام فعالیت شدید یا ورزش، ممکن است خونریزی از محل جراحی اتفاق بیافتد. اگر این اتفاق افتاد، باید از ادامه دادن فعالیت خودداری کنید. از آنجایی که به طور مناسب و نرمال تغذیه نمی شوید ممکن است در انجام فعالیت های سنگین دچار ضعف شوید.

گذاشت دست دندان یا پروتز دندان

دست دندان پارسیل، فلیپر ، دست دندان یا دنچر کامل نباید پس از جراحی و به مدت حداقل 2 هفته استفاده شود. این مسئله قبل از جراحی با شما مطرح خواهد شد.

    Open chat