بعد از جراحی دندان

دستورالعمل‌های پس از جراحی دندان عقل

جراحی دندان های نهفته یک پروسه مهم است و مراقبت های بعد از جراحی آن نیز بسیار مهم است. درد های غیر ضروری ، عوارض های نا خواسته و تورم می تواند به حداقل برسد اگر شما به خوبی دستورات پس از جراحی را انجام دهید.

بلافاصله بعد از جراحی

  • پد گازی (gauze pad)که بر روی محل جراحی قرار داده شده باید به مدت نیم ساعت روی محل جراحی نگه داشته شود. پس از این مدت پد گاز باید برداشته و دور انداخته شود.
  • از شست و شوی شدید دهان و دست کاری کردن ناحیه پس از جراحی باید اجتناب شود. این کار می تواند باعث خونریزی و یا جابجایی لخته خونی تشکیل شده در محل زخم شود.
  • به محض از بین رفتن بی حسی و احساس ناراحتی باید مسکن های تجویز شده را مصرف کنید. مصرف مسکن می تواند قبل از از بین رفتن کامل بی حسی باشد.
  • فعالیت های خود را در روز جراحی محدود کنید و زمانی که حال عمومیتان بهبود یافت به فعالیت های نرمال خود باز گردید.
  • پک یخ را بر روی گونه محل جراحی شده قرار دهید تا التهاب به حداقل برسد.

خونریزی

مقداری خونریزی پس از جراحی دندان عقل نهفته طبیعی است. خونریزی خفیف، خون آبه و یا قرمزی بزاق غیر شایع نمی باشد. خونریزی بیشتر را می توان با شست و شوی دهان و تمیز کردن لخته خون ایجاد شده در محل زخم و سپس قرار دادن پد گازی تمیز به مدت 30 دقیقه بر روی آن کنترل کرد. اگر خونریزی ادامه داشت می توان این کار را تکرار کرد یا یک کیسه چایی (tea bag) مرطوب را بر روی آن قرار داد و محکم گاز گرفت. تانیک اسید موجود در چای می تواند به وسیله انقباض عروق خون در ایجاد لخته خون کمک کند. برای به حداقل رساندن خونریزی ، زیاد هجان زده نشوید، سر را بالا نگه دارید و از انجام فعالیت سنگین اجتناب کنید. در صورتی که خونریزی کنترل نشد لطفا با ما تماس بگیرید.

تورم و التهاب

تورمی که به طور نرمال انتظار می رود معمولا متناسب با سختی جراحی می باشد. تورم در اطراف دهان، گونه ، چشم ها و اطراف صورت غیر معمول نمی باشد. این تورم واکنش نرمال بدن به جراحی و ترمیم پس از آن می باشد. تورم پس از جراحی شروع می شود و تا دو الی سه روز پس از آن به حداکثر میزان خود می رسد. در هر صورت، تورم با قرار دادن پک یخ بلافاصله پس از جراحی به حداقل می رسد. قرار دادن دو کیسه یخ یا پک یخ در دو طرف صورت به مدت 24 ساعت  پس از جراحی موثر بوده و پس از 24 ساعت اثر چندانی در کاهش التهاب ندارد. تورم و سفتی عضلات صورت ممکن است که برای چندین روز باقی بماند، که جای نگرانی ندارد. 36 ساعت پس از جراحی قرار دادن حوله گرم در دو طرف صورت در کاهش تورم صورت موثر است.

درد

برای درد های متوسط، یک یا دو عدد استامینوفن را می توان هر سه تا چهار ساعت یا یک یا دو عدد ایبوبروفن (ادویل یا ژلوفن) 400 میلی گرم هر سه تا چهار ساعت مصرف کرد. برای درد های شدید، دارو های مسکن تجویز شده را طبق دستور مصرف کنید. دارو های مسکن تجویز شده ممکن است شما را سست و رفلکس های شما را کند. پس از راندن اتوموبیل یا وسایل مکانیکی خودداری کنید و الکل مصرف مصرف نکنید. درد و ناراحتی پس از جراحی به مراتب طی روز های آینده کمتر خواهد شد و اگر درد دائمی شد باید به آن توجه کرد و ما را در جریان گذاشت.

رژیم غذایی

پس از دریافت بی هوشی عمومی یا آرامبخشی داخل عروقی مایعات زیاد مصرف کنید. از نی هنگام نوشیدن مایعات استفاده نکنید. مکیدن می تواند باعث جابجایی لخته خون و در نتیجه خونریزی شود. شما میتوانید هر غذای نرم و خنکی را به شرط به محل زخم فشاری وارد نکند، بلامانع است. دریافت کالری زیاد، پروتئین زیاد بسیار مهم است پس سعی کنید رژیم غذایی نرمال را نگه دارید. با کم شدن وعده های غذایی خشک در روز های اول پس از جراحی دریافت مواد مغذی باید از طریق مایعات صورت گیرد. مصرف منظم وعده های غذایی مناسب ترمیم و بهبودی شما را تسریع می کند.

توجه: اگر بلافاصله از حالت خوابیده به حالت ایستاده تغییر وضعیت دهید ، ممکن است مقداری احساس سرگیجه کنید. پس حتما قبل از تغییر وضعیت از حالت خوابیده مطمئن شوید که مدت 1 دقیقه به حالت نشسته قرار گرفته باشید.

بهداشت دهان

هیچگونه شست وشویی با هر نوع دهانشویه تا روز بعد از جراحی نباید صورت گیرد. شما می توانید بقیه دندان هایتان را مسواک کنید اما شست و شو به آرامی باید صورت گیرد. روز بعد از جراحی باید شست و شو دهان را به تعداد حداقل چهار بار در روز برای مدت 30 ثانیه با دهانشویه یا آب نمک ولرم پس از مصرف وعده غذایی شروع کنید.

تغییر رنگ

در بعضی افراد، تغییر رنگ پوست به دنبال التهاب ایجاد می شود. ایجاد تغییر رنگ های سیاه ، آبی، سبز یا زرد به علت پخش شدن خون در زیر پوست اطراف محل جراحی طبیعی می باشد و مدت دو تا سه روز بعد از جراحی نمایان می شود. قرار دادن حوله گرم به برطرف شدن سریع تر این تغییر رنگ کمک میکند.

آنتی بیوتیک‌ها

اگر برای شما آنتی بیوتیک تجویز شده است، آن ها را طبق دستور پزشک مصرف کنید. آنتی بیوتیک ها در پیشگیری از ایجاد عفونت کمک می کنند. در صورت احساس کردن خارش یا هر گونه ناراحتی به دنبال آنتی بیوتیک ها مصرف آن ها را بلافاصله قطع کنید و به ما اطلاع دهید.

تهوع و استفراغ

در صورت احساس تهوع یا استفراغ به دنبال جراحی، به مدت یک ساعت هیچ گونه ماده غذایی از جمله دارو های تجویز شده از طریق دهان مصرف نکنید. سپس باید از نوشابه، چای یا دمنوش زنجبیل مقدار کمی میل کنید. این نوشیدنی ها را ب آرامی به مدت 15 دقیقه میل کنید. پس از اینکه حالت تهوع بر طرف شد ، می توانید وعده های غذایی جامد و دارو های تجویز شده را مصرف کنید.

سایر عوارض

اگر بی حسی در لب، چانه یا زبان اتفاق افتاد هیچ جای نگرانی وجود ندارد. همان طور که قبل از جراحی به شما توضیح داده شد، این وضعیت موقتی می باشد. شما باید آگاه باشید که ممکن است لب یا زبان خود را بدون آن که احساس کنید گاز بگیرید. پس بسیار مراقب باشید. اگر هر گونه سوالی داشتید با ما تماس بگیرید.

مقداری افزایش دمای بدن بلافاصله پس از جراحی غیر طبیعی نمی باشد. اگر تب قطع نشد لطفا با ما تماس بگیرید. استامینوفن یا ایبوبروفن باید برای کاهش تب مصرف شود.

در بعضی مواقع، بیمار ممکن است یک برامدگی را در دهان و در ناحیه دندان عقل احساس کند، که این برامدگی ریشه دندان نبوده ، بلکه دیواره استخوانی می باشد که دندان را احاطه می کند. این برامدگی به صورت خود به خود بر طرف می شود. اگر برطرف نشد می توان آن را با جراحی حذف کرد.

اگر گوشه دهانتان کشیده شده باشد، ممکن است خشک شده و ترک بخرد. پس حتما لب هایتان را با مواد روغنی مرطوب نگه دارید.

گلو درد و درد حین بلع غیر طبیعی نمی باشد. هنگامی که عضلات ملتهب می شوند عمل طبیعی بلع ممکن است دردناک شود. این حالت طی دو تا سه روز بر طرف می شود.

سفتی عضلات (تریسموس) فک باعث سختی در باز شدن دهان به مدت چند روز شود. این حالت پس از جراحی طبیعی بوده و پس از چند روز برطرف می شود.

در نهایت باید گفته شود که در محل جراحی به جهت تسریع بهبودی و ایجاد لخته خونی از نخ بخیه استفاده خواهد شد. این نخ بخیه عموما از نوع جذبی بوده پس نیازی به حذف آن نمی باشد. در صورتی که پس از دو هفته برای چکاپ به بیمارستان یا کلینیک های دندانپزشکی تهران مراجعه کنید ، ممکن است جراح شما نخ بخیه را حذف کند که چند دقیقه بیشتر طول نخواهد کشید و چیزی احساس نخواهید کرد.

    Open chat