دندان نیش نهفته

دندان نهفته در تعریف ساده به معنای دندانی است که گیر کرده و نمی تواند به داخل دهان رشد کند. بیماران به مراتب دچار چنین مشکلی در دندان عقل خود می شوند. دندان عقل نهفته می تواند مشکلاتی از قبیل درد، عفونت و تشکیل کیست را برای بیمار به همراه داشته باشد و از آنجایی که به ندرت به وجود این دندان برای جویدن نیاز است، معمولا کشیده می شوند. دندان نیش یا کانین فک بالا از نظر شیوع دومین دندانی است که دچار نهفتگی می شود. این دندان یکی از دندان های کلیدی در قوس دندانی است و نقش بسیار مهمی در جویدن دارد. دندان های نیش بسیار قوی بوده و بلند ترین ریشه را در دندان های انسان دارد. آن ها جوری تکامل یافته اند که اولین دندانی باشد که با بقیه دندان ها تماس پیداکند و بقیه دندان ها را برای جویدن هدایت کنند.

به طور طبیعی، دندان نیش آخری دندان قدامی فک بالا است به داخل دهان رشد می کند. از نظر زمانی حدودا در سن 13 سالگی در جای خود قرار می گیرد. اگر دندان نیش نهفته باقی بماند، هر تلاشی را باید کرد تا دندان در جای مناسب خود رشد کند. تکنیک های مربوط به رویش هدایت شده (aid eruption) را می توان برای هر دندان نهفته ای در فک بالا یا پایین انجام داد، اما بیشتر این تکنیک ها برای دندان نیش فک بالا بکار برده می شود. شست درصد دندان های نیش نهفته در سمت کامی قوس دندانی قرار گرفته اند. ما بقی در میانه استخوان قوس دندانی بالای ریشه دندان شیری و یا سمت لبی قوس قرار می گیرند.

پروسه درمان

در مواردی که دندان نیش نهفته خود به خود رشد نمی کند، متخصص ارتودنسی و جراح با یکدیگر هم کاری می کنند تا این دندان رشد کند. به طور کلی، در اکثر افراد درمان با ارزیابی ارتودنتیست شروع می شود و متخصص ارتودنسی بر روی دندان های یک فک یا هر دو فک براکت ها را بسته و فضای کافی برای رشد دندان نهفته را ایجاد می کند. اگر دندان شیری نیش خود به خود و در زمان مقرر نیوفتد، جراح این دندان شیری را کشیده و اقدام به نمایان کردن دندان نیش دائمی از زیر لثه و استخوان می کند.

در یک عمل جراحی که در کلینیک یا بیمارستان دندانپزشکی تهران انجام می گیرد، لثه ای که بر روی دندان نهفته قرار دارد کنار زده شده و دندان نمایان می شود. اگر دندان شیری مانده باشد در همین جراحی به صورت همزمان کشیده می شود. همین که دندان نهفته نمایان شد، جراح بر روی دندان نهفته براکت ارتودنسی را می چشباند. این براکت ارتودنسی همراه خود یک زنجیر طلا هم خواهد داشت. زنجیر به وسیله سیم به سیم ارتودنسی که بر روی باقی دندان ها قرار دارد متصل می شود. در بیشتر بیماران جراح پنجره ای را بر روی لثه و ناحیه ای که براکت متصل شده ایجاد کرده و لثه را در جای خود بخیه می کند. نمای نهایی به صورتی است که گویی حفره ای درون لثه کام ایجاد شده و دندان نهفته با زنجیر متصل شده است.

بیمار پس از چند روز (1-14 روز) به متخصص ارتودنسی خود در بیمارستان دندانپزشکی تهران ارجاع داده می شود و متخصص با اعمال نیرو های کششی سبک اقدام به جابجایی دندان نهفته و قرار دادن آن در جای اصلی خود می کند.

این پروسه می تواند برای هر دندان نهفته در دهان انجام پذیرد و همان طور که گفته شد تشخیص اولیه دندان نهفته باید در سنین جوانی انجام پذیرد تا شانس موفقیت درمان افزایش یابد. این جراحی بسیار ساده بوده و در بیمارستان دندانپزشکی تهران تحت آرامبخشی و یا بی هوشی کامل بدون هر گونه احساس نا خوشایندی و سختی انجام می شود ولی عموماً نیازی به این سطح از بی هوشی نمی باشد. مدت زمان جراحی برای نمایان کردن یک دندان حدود 60 دقیقه و برای دو دندان حدود 90 دقیقه می باشد اگر دندان نیازی به گذاشتن براکت نداشته و فقط نمایان شود زمان کمتری را نیاز دارد.

ملاحظات پس از جراحی

پس از جراحی کاملا طبیعی است که مقداری خونریزی را از محل جراحی داشته باشید. اما ممکن است مقداری ناراحتی و درد را در ناحیه جراحی شده احساس کنید که با مصرف مسکن های تجویز شده مانند Gelofen کاملا بر طرف می شود. در طول دو سه روز آینده این وضعیت بهبود یافته و نیازی به مصرف هیچ دارویی نمی باشد. ممکن است مقداری التهاب در لب ها به دلیل کنار نگه داشتن آن ها در حین جراحی ایجاد شود که با گذاشتن پک یخ پس از چند شاعت بهبود می یابد. کبودی در این جراحی نادر است. رژیم غذایی نرم در روز های اول پس از جراحی و برگشت به رژیم نرمال پس از التیام زخم پیشنهاد می شود. مصرف غذا های سفت و تیز مثل چیپس ، ته دیگ و … محل زخم را تحریک کرده و التیام را به تاخیر می اندازد. جراح شما را پس از یک هفته ویزیت کرده و شما باید در طول 14 روز پس از جراحی متخصص ارتودنسی خود را نیز ببینید.

    Open chat