عصب کشی لیزری

امروزه استفاده از لیزر در درمان های پزشکی و دندانپزشکی پیشرفت های چشم گیری داشته به طوری که روش های قدیمی درمانی جای خود را به لیزر ها می دهند. در دندانپزشکی لیزر ها در کنار فرز‌ها و فایل‌ها و یا سایر ابزارهای سنتی قرار گرفته یا حتی جایگزین آن‌ها در برخی از درمان‌های دندانپزشکی از جمله درمان ریشه شدند. طبق گزارش انجمن متخصصان اندودنتیست آمریکا (AAE)، هر ساله میلیون‌ها دندان تحت درمان ریشه قرار می گیرند و مهمتر از همه وقتی پالپ دندان، بافت زنده در اعماق دندان، دچار التهاب یا عفونت می‌شوند به این وسیله حذف و دندان حفظ می‌شود.

عصب کشی لیزری

درمان ریشه کانال با کمک لیزر

بیایید ببینیم لیزرها چگونه می توانند در درمان‌های ریشه دندان کمک کنند. سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) استفاده از لیزرهای مختلف را به عنوان مکمل در درمان‌های کانال ریشه تأیید کرده است. در لیزر درمانی (LASER Therapy) از پرتوهای نوری برای حذف یا اصلاح بافت‌های نرم و سخت دهان استفاده می کنند. لیزرها اساساً انرژی نوری متمرکز شدیدی را منتشر می‌کنند که ویژگی‌های خاص آن می‌تواند بر بافت‌های بیولوژیکی اثرات مختلفی داشته باشد. امروزه می‌توان از لیزر برای برداشتن مینای دندان برای دسترسی به کانال ریشه، برداشتن مینای دندان پوسیده، تمیز کردن، ضد عفونی و شکل دادن کانال و پر کردن آن استفاده کرد.

لیزرها می‌توانند باکتری و مواد آلوده موجود درون کانال های باریک و پیچیده دندان را با دقت بیشتری هدف قرار دهند و در بعضی مواقع ساختار سالم دندانی بیشتری را حفظ کنند. آنها همچنین می‌توانند با از بین بردن صدای ناخوشایند مته‌ها و همچنین محدود کردن نیاز به بی‌حسی موضعی، ناراحتی و درد را کاهش دهند. گزارش هایی از خونریزی کمتر در طی اقدامات جراحی کانال ریشه و کاهش ناراحتی و عفونت بعد از عمل نیز وجود دارد.
متخصصان ریشه بیمارستان دندانپزشکی سال‌ها در زمینه استفاده از لیزر در درمان ریشه تحصیل و مطالعه داشته‌اند و بوسیله آخرین و به روز ترین لیزرهای موجود در دنیا اقدام به درمان ریشه بیماران می‌کنند.

درمان ریشه کانال با کمک لیزر
    Open chat