پاتولوژی

پاتولوژی در لغت به معنای اسیب شناسی است و پاتولوژیست یا آسیب‌شناس، فردی است که در زمینه‌ی آسیب‌شناسی، تحصیلات تخصصی دارد و به مطالعه و بررسی اختلالات و تغییرات بافت‌های بدن می‌پردازد. در علم پاتولوژی، تاثیر بیماری‌ها و آسیب‌های وارده به بدن، بر روی بافت‌ها و سلول‌های بدن بررسی می‌شود. همچنین در این شاخه‌ی تخصصی، فرایند بیماری، جهت شناخت ماهیت و علت‌های آن مطالعه می‌شود. یک پاتولوژیست به تشخیص و مطالعه علل زمینه ای بیماری ها، اثرات بیماری ها و وقایعی که منجر به ایجاد علایم و نشانه های بیماری های ناحیه دهان، فک و صورت می شوند می پردازد.

 

تحویل یک نمونه‌ی پاتولوژی به آزمایشگاه، آغاز بررسی‌های پیچیده‌ی پاتولوژیست، جهت تشخیص و تفسیر پاتولوژیک نمونه است.

گزارش پاتولوژی، یک سند پزشکی است که پاتولوژیست توسط آن تشخیص خود را از نمونه‌ی بافتی فرستاده شده، با پزشک در میان می‌گذارد. بر اساس این گزارش، بیماری تشخیص داده می شود و پزشک برای طرح درمان آتی بیمار تصمیم گیری می‌کند.

پاتولوژی دهان، فک و صورت یکی از شاخه‌های تخصصی دندانپزشکی می‌باشد که در آن به بررسی ناهنجاری‌های دهان، دندان، بافت نرم و سخت سر و گردن و اختلالات ژنتیکی و سرطان‌های این ناحیه می‌پردازند. پاتولوژیست دهان، فک و صورت، در تمام زمینه‌های کنترل بیماری که شامل تحقیق، تشخیص، ارزیابی و درمان بیماری می‌باشد، با دندانپزشک و بیمار مشارکت می‌کند.

.

دندانپزشکان معمولاً با ضایعات سخت و نرم حفره دهان مواجه می شوند. در صورتی که دندانپزشک هنگام معاینه‌ی دهانی بیمار،با توده‌ی مشکوک، و یا هرگونه تغییر فرم یا رنگ غیر طبیعی در محیط حفره دهان، غدد بزاقی، یا استخوان صورت مواجه شود، برای بررسی بیشتر علت تشکیل این ضایعه اقدام می‌کند.

برای برخی از ضایعات حتی در صورت تشخیص بالینی دندانپزشک معالج دندان ، بررسی بیشتر و تأیید یک پاتولوژیست جهت اطمینان لازم است. همچنین در این موارد، رادیوگرافی (داخل دهانی پری اپیکال، سی تی اسکن و غیره) یا تحقیقات آزمایشگاهی یا سیتولوژی لایه بردار یا بیوپسی برای تأیید مورد نیاز است.

 

. نشانه‌هایی مانند ضایعات، درد، تغییر رنگ و زخم می توانند نشان دهنده مشکلات جدی تر باشند. برای اطمینان از تشخیص دقیق و درمان سریع، ما در بیمارستان دندانپزشکی تهران از متخصصین پاتولوژی و بیماری های دهان کمک می گیریم. بیمارستان دندانپزشکی تهران دارای یکی از مجهزترین آزمایشگاه های پاتولوژی می باشد و مجرب ترین پاتولوژیست های ایران در آن مشغول به کار می باشند. آزمایشگاه پاتولوژی دهان بیمارستان دندانپزشکی تهران با استفاده از جدیدترین میکروسکوپ های روز دنیا و جدیدترین متد های تشخیصی، سالانه از نقاط مختلف ایران هزاران نمونه دریافت می کند.

 

.
یک آسیب شناس دهان و دندان نیاز به دانش خوبی در مورد ضایعات و شرایط دهان دارد تا بتواند همکاری لازم را با دندانپزشک به عمل اورد. پاتولوژیست دهان می تواند به تشخیص و ارزیابی، بدخیم و خوش خیم بودن ضایعه کمک کند و شرایط مختلف ذکر شده را تشخیص داده و دندانپزشک با استفاده از اطلاعات مفید به دست امده بیماری را درمان کند

    Open chat