کشیدن دندان

در بیمارستان دندانپزشکی تهران ممکن است دکترهای ما با ارزیابی دندان شما به این نتیجه برسند که به دلایلی باید دندان شما کشیده شود. بعضی دندان ها به علت پوسیدگی زیاد کشیده می شوند، بعضی به دلیل بیماری لثه یا پریودنتال، و بعضی هم طوری شکستند که نمی تواند آن را ترمیم کرد. همچنین ممکن است دندانی که در موقعیت نامناسب قرار دارد مثل دندان نیش نهفته یا هر دندانی که مانع درمان ارتودنسی باشد نیز کشیده شود.

کشیدن یک دندان می تواند زمینه ساز ایجاد مشکلاتی از قبیل مشکلاتی مضغی، مشکلات مفصلی، حرکت دندانی که اثر زیادی بر سلامت دهان و دندان شما بگذارد، شود. برای جلوگیری از چنین مشکلاتی، دکتر‌های ما با اکثر بیماران درباره روش های جایگزینی دندان به مشورت و بحث می‌پردازند.

پروسه کشیدن دندان

در زمان کشیدن دندان دکتر دندان شما را بی حس خواهد کرد و به مراتب استخوان و لثه اطراف با ماده بی حس کننده بی حس خواهد شد.

در زمان کشیدن دندان شما فشار زیادی را احساس خواهی کرد. این فشار به دلیل وارد شدن نیروی دست زیاد جهت عریض کردن حفره دندان و خارج کردن آن است.

شما این فشار را بدون درد احساس خواهید کرد زیرا داروی بی حسی اعصاب هدایت کننده احساس درد را بی حس می کند اما اعصاب هدایت کننده احساس فشار را نمی تواند به طور کامل بی حس کند.

اگر در هر زمانی از پروسه احساس درد کردید خواهش می کنیم که همان لحظه به ما اطلاع دهید.

برش زدن (Sectioning)

بعضی از دندان نیاز دارند که برش زده شوند و به چند قسمت تقسیم شوند. این کار بسیار رایج بوده و زمانی که دندان محکم درون حفره خودش قرار گرفته یا ریشه خمیده و قوسدار است و حفره دندان نمی تواند به مقدار کافی گشاد شود. دکتر به سادگی دندان را به چند قسمت تقسیم کرده و هر قسمت را به آرامی خارج می کند.

بعد از کشیدن دندان

پس از کشیدن دندان بسیار مهم است که لخته خون جهت جلوگیری از خونریزی و شروع پروسه ترمیم درون حفره دندان کشیده شده تشکیل شود.  بلافاصله پس از کشیدن دندان تکه گازی (gauze) را برای مدت 30 تا 45 دقیقه گاز بگیرید. اگر خونریزی ادامه داشت، تکه گاز دیگری قرار دهید و برای 30 دقیقه دیگر محکم گاز بگیرید. ممکن است نیاز باشد چندین بار این عمل را تکرار کنید تا خونریزی متوقف بشود.

بعد از اینکه لخته خونی تشکیل شد بسیار مهم است که این لخته دستکاری و جابجا نشود. دهان را محکم شست و شو ندهید، با نی چیزی میل نکنید، سیگار نکشید، الکل ننوشید و به مدت 72 ساعت مسواک نزنید. این اعمال باعث جابجایی یا ازبین رفتن لخته خون شده و پروسه ترمیم والتیام را عقب می اندازد. فعالیت شدید بدنی را برای مدت 24 ساعت محدود کنید، این کار باعث افزایش فشار خون شده و باعث افزایش خونریزی می شود.

وقتی دندان شما کشیده می شود ممکن است شما درد و مقداری تورم احساس کنید. گذاشتن پک یخ بر روی پوست ناحیه تورم را کاهش می دهد. مسکن هایی که برای شما تجویز شده را مصرف کنید. تورم بعد از 48 ساعت تقریبا از بین می رود.

طبق دستور مسکن های خود را مصرف کنید. اگر مسکن ها موثر نبودند حتما با ما تماس بگیرید. اگر آنتی بیوتیک برای شما تجویز شده حتما طبق دستور آن را مصرف کرده و تا زمان مشخص شده ادامه دهید تا علایم عفونت بر طرف شود. در روزی که دندان شما کشیده می شود می توانید مقدار زیادی مایعات و غذا های نرم و خنک مصرف کنید.

بسیار مهم است که بعد از 24 ساعت بهداشت دهان خود را رعایت کنید که شامل مسواک زدن بقیه دندان ها به آرامی و نخ کشیدن دندان ها روزی یکبار. رعایت این نکته روند بهبودی را افزایش داده و دهان را تمیز و سالم نگه می دارد.

    Open chat