عصب کشی

عصب کشی یا درمان ریشه که به اندو نیز شناخته می شود، یک درمان دندانپزشکی برای حذف عفونت یا عصب ملتهب از درون ریشه دندان می باشد. این درمان همچنین دندان را از عفونت در آینده محفوظ می دارد. در این درمان بافت پالپ دندان که عموما عصب دندان نیز گفته می‌شود از درون ریشه دندان حذف می شود.

درمان ریشه یا عصب کشی چیست؟

ریشه دندان یک بخش تو خالی از دندان می باشد که حاوی عصب دندان ، عروق خونی ، و سلول هایی می باشد که به طور کلی پالپ دندان نامیده می شود. پالپ، دندان را تغذیه کرده و امکان احساس گرما و سرما و درد را فراهم می کند. به همین علت زمانی که دندان دچار پوسیدگی وسیع می‌شود، پالپ دندان دچار آسیب غیرقابل برگشت می شود که در پروسه درمان ریشه یا عصب‌کشی محکوم به حذف شدن می‌باشد.

مراحل درمان چیست؟

درمان ریشه یا عصب کشی به طور کلی در 3 مرحله انجام می شود، و این 3 مرحله از 1 تا 3 جلسه ممکن است به طول بیانجامد.

1. پاکسازی ریشه

در ابتدا، دندانپزشک هر چیزی که درون ریشه باشد را از بین می برد.
در زمانی که دندان بیمار با تزریق بی‌حس‌کننده موضعی بی‌حس شده است، دندانپزشک حفره‌ای را برای دسترسی به پالپ (عصب) دندان ایجاد می‌کند و از طریق آن بافت پالپ عفونی را به وسیله فایل حذف می کند

2. پرکردن کانال ریشه

پس از آن که دندانپزشک کانال درون ریشه را به مقدار مناسب با مواد شست‌وشو دهنده و فایل‌های کوچک تمیز کرد و شکل داد، کانال ریشه را با مواد لاستیک مانند و سمان های چسبنده تماما مهر و موم می کند.
بعد از درمان ریشه دندان، دندان مرده است. بیمار دیگر دردی در آن دندان احساس نخواهد کرد زیرا بافت عصبی برداشته شده و عفونت برطرف شده است.

3. افزودن تاج، بوسیله روکش یا پر کردن

دندان اکنون شکننده تر از قبل خواهد بود. دندان بدون پالپ باید تغذیه خود را از رباطی که دندان را به استخوان متصل می کند دریافت کند. این منبع کافی است، اما با گذشت زمان، دندان شکننده می شود، بنابراین یک روکش یا پر کردن، از دندان محافظت می کند.

تا زمانی که روکش یا پرکردگی کامل نشود، بیمار نباید با آن دندان گاز بزند یا بجود. هنگامی که یک روکش تهیه شد یا پر شدن آن انجام شد، فرد می تواند مانند قبل از دندان استفاده کند.
درمان اغلب فقط یک جلسه طول می کشد، اما اگر کانال‌های منحنی، چند کانال یا عفونت های بزرگی وجود داشته باشد، ممکن است عصب کشی دندان یک یا دو قرار ملاقات اضافی به طول انجامد.

عصب کشی چقدر دردناک است؟

یکی از ترسهای بزرگ در مورد این نوع درمان دردناک بودن آن است، اما درمانی که توسط یک جراح دندانپزشک آموزش دیده انجام می شود نسبتاً بدون درد است.

عصب کشی لیزری

دردی که احساس می شود ناشی از عفونت است و نه از طریق درمان. درمان درد ایجاد نمی کند بلکه به تخفیف آن کمک می کند.
دندانپزشک با بی حس کردن دندان و اطراف آن با بی حسی موضعی، درد را تسکین می دهد.
پس از درمان ، برخی از حساسیت ها مثل حساسیت به ضربه و جویدن، طبیعی است. این شرایط موقتی است و ممکن است داروی مسکن بدون نسخه (OTC) برای تسکین آن کافی باشد. در صورت نیاز، و بسته به صلاحدید دندانپزشم، تحویز داروهای دیگر مانند کدئین‌ها نیز ممکن است.

دندانپزشک ممکن است برای درمان یا جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک نیز تجویز کند.

چه افرادی به درمان ریشه نیاز دارند؟

اگر پالپ آسیب ببیند یا بیمار شود، نمی‌تواند خود را ترمیم کند و بافت عصبی دندان از بین می رود.
اگر یک حفره عمیق، یک دندان ترک خورده یا یک پرشدگی شل وجود داشته باشد، باکتری‌ها می‌توانند وارد پالپ شوند.
باکتری‌ها در نهایت پالپ را از بین می‌برند. اگر باکتری از منافذ ریشه نفوذ کند، می‌تواند باعث ایجاد عفونت در استخوان شود.
عفونت باعث ضعیف شدن استخوان و تجزیه آن می شود. رباط‌های اطراف دندان متورم می‌شوند و دندان لق می شود.

آسیب پالپ باعث حساس شدن دندان به دمای بالا و پایین می‌شود. هنگام جویدن ممکن است درد وجود داشته باشد و بعضی از افراد درد مستمر و تپنده ای دارند.
بدون درمان، عفونت گسترش می‌یابد. در نهایت، دندان لق شده و نیاز به کشیدن دارد.
برخی از بیماران کشیدن را انتخاب می‌کنند، به خصوص اگر درد زیادی داشته باشند یا دندان قابل ترمیم نباشد، به عنوان مثال در صورت پوسیدگی زیاد، ضربه یا از دست دادن استخوان به دلیل بیماری پریودنتال یا لثه.
با این حال، خارج کردن دندان ممکن است به این منجر شود که دندان‌های اطراف شروع به حرکت کنند و کج شوند. این می‌تواند بَدنَما به نظر برسد، و می تواند خوب جویدن را مختل کند.

“درمان ریشه دندان معمولاً باعث نجات دندان و از بین بردن درد می‌شود.”
اگر دندان قابل نگهداری نباشد، بهترین گزینه بعدی ایمپلنت است.
با این حال، در صورت امکان، حفظ دندان طبیعی بهترین کار است، زیرا هیچ چیز مانند دندان طبیعی کارکرد مناسب ندارد.
این درمان چقدر هزینه دارد؟
هزینه های درمان دندانپزشکی بسیار متفاوت است، اما خفظ دندان با درمان ریشه نسبتاً مقرون به صرفه است.
گزینه دیگر، کشیدن است و هزینه ایمپلنت یا بریج برای جایگزینی دندان بعد از آن معمولاً گران‌تر است. همچنین کشیدن دندان می‌تواند منجر به بدشکلی، یا نامرتب شدن دندان ها و مشکل جویدن شود.

درمان ریشه کانال با کمک لیزر
    Open chat