ونییر کامپوزیت و سرامیک

انتخاب قرار دادن ونییر دندانی اولین قدم برای بهبود زیبایی دندان ها و به دست آوردن لبخند زیبایی که آرزویش را داشتید می باشد. تعیین اینکه با چه ماده ای این کار را انجام دهید در درجه دوم قرار می گیرد.

کامپوزیت و لمینیت سرامیکی رایج ترین مواد مصرفی برای پروسه ونییر دندان ها می باشند. در دستان دندانپزشکان با تجربه بیمارستان دندانپزشکی تهران هر دو ماده می توانند به زیبایی لبخند شما رو بهبود بخشند. اما اینکه کدام ماده برای شما بهتر است به موارد مختلفی بستگی دارد. این موارد به نیاز های ویژه شما و اینکه از نظر مدت زمان و هزینه کدام برای شما مهم تر می باشد، بستگی دارد. تفاوت ها و معایب و مزایای هر دو ماده به شرح زیر می باشد:

ونییر کامپوزیت

ونییر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیک مزیت هایی دارد که مهم ترین آن ها هزینه می باشد. به طور میانگین، هزینه لمینیت سرامیکی دو برابر هزینه کامپوزیت می باشد و هیچ کدام نیز تحت پوشش بیمه نمی باشد که این مسئله برای افرادی که قرار است تمام هزینه را خودشان بدهند بسیار مهم است. هزینه ونییر بر اساس فاکتور های مختلفی متفاوت است اما به طور میانگین هزینه کامپوزیت از 250 تا 500 هزار تومان برای هر دندان محاسبه می شود. این هزینه در صورتی که طراحی دیجیتال و بازسازی لبخند نیز برای بیمار انجام شود به مراتب بیشتر می شود.

مزیت دیگر کامپوزیت نسبت به پرسلن یا لمینت سرامیک این است که کامپوزیت را می توان در همان روز شروع درمان یا شروع تراش دندان بر روی دندان قرار داد. ونییر کامپوزیت به روش مستقیم داخل دهان بیمار و بر روی دندان بیمارشکل می گیرد و نیازی به لابراتوار ندارد. خمیر کامپوزیت رزینی که در رنگ های مختلف نیز وجود دارد به هر شکلی که دندانپزشک نیاز داشته باشد بر روی دندان فرم داده می شود و با استفاده از نور با شدت زیاد (high-intensity light) سفت می شود. چندین لایه از این خمیر کامپوزیت را می توان برای بدست آوردن بهترین وزیباترین فرم دندانی بر روی هم قرار داد. پس از قرار دادن کامپوزیت، کامپوزیت به جهت جلا یافتن و شبیه تر شدن به فرم دندان باید پالیش شود. پس پروسه ونییر کامپوزیت به نظر می رسد که کم تر تهاجمی بوده و سریع تر می باشد.

وینییر

مسلما بزرگترین مزیتی که ونییر کامپوزیت نسبت به لمینیت سرامیکی دارند، برگشت پذیری می باشد. سرامیک نیازمند تغییر شکل دندان طبیعی بیمار برای قرار گرفتن ونییر بر روی آن می باشد. اما در کامپوزیت، حداقل آماده سازی دندان (تراش دندان) نیاز می باشد، یعنی اینکه دندان طبیعی آنقدری دست خوش تغییر نمی شوند که نتوان کامپوزیت را در آینده برداشت و یا جایگزین کرد.

لمینت سرامیکی

اگرچه ونییر کامپوزیت دارای مزایای زیادی هستند ، اما یک زمینه وجود دارد که در آن نمی توانند با لمینیت سرامیکی رقابت کنند: دوام. پرسلن ماده ای به مراتب مستحکم تر از رزین کامپوزیت است (حتی با پیشرفت مواد رزین در طول سال ها). لمینیت های پرسلانی که به خوبی نگهداری می شوند ، در مقایسه با متوسط عمر کامپوزیت ها که پنج تا هفت سال می باشد ، می توانند 10 تا 15 سال دوام داشته باشند. اگر به فکر قرار دادن ونییر هستید مهم است که این معامله را در نظر بگیرید. یعنی اگرچه ممکن است هزینه کامپوزیت ها نصف سرامیک ها باشند ، اما ماندگاری آنها نیز نصف لمینیت سرامیک است.

اکثر دندانپزشکان موافقند که لمینیت سرامیک طبیعی ترین و زیبا ترین ساختار مانند دندان را ارائه می دهند. پرسلن دارای کیفیتی شفاف و کاملاً مشابه مینای دندان هستند. همچنین به دلیل استحکام مواد و لعابی(glaze) که پس از پخت اعمال می شود ، در برابر تغییر رنگ و پریدگی بسیار مقاوم است. از طرف دیگر ، ونییر کامپوزیت بیشتر متخلخل هستند و بنابراین در معرض لک شدن و تغییر رنگ هستند ، به این معنی که برای اجتناب از برخی غذاهای رنگی ممکن است لازم باشد رژیم خود را تغییر دهید. همچنین برای دستیابی به زیبایی دندان مانند نیاز به پرداخت مواد کامپوزیتی است. و حتی در آن صورت نیز کاملاً قابل مقایسه نیست.

لمینت

روش لمینیت سرامیک مراحل بیشتری دارد و اغلب نیاز به گذاشتن روکش موقت در زمانی که منتظر ساخت لمینیت در لابراتوار هستید، می باشد. با این حال دندانپزشکان بیمارستان دندانپزشکی تهران بیشتر و بیشتر از فناوری CAD / CAM در مطب و روش های دیجیتال استفاده می کنند که با امکان ساخت در محل به سرعت بخشیدن به روند کار کمک می کند. اگر به دنبال راه حل لمینیت سرامیکی هستید ، ارزیابی نوع فناوری هایی که دندانپزشک شما در دسترس دارد بسیار مهم است. استفاده از روش های دیجیتال نسبت به روش های سنتی در نهایت می توانید مدت زمان کلی درمان را به شدت کاهش دهید. در آخر ، لمینیت سرامیک یک راه حل درمانی مناسب برای همه موارد سایش مینای دندان ، شکستگی ، نقص ژنتیکی ، ناصافی دندان و غیره ارائه می دهند. ممکن است کامپوزیت ها گزینه مناسبی برای مشکلات شدید دندانی نباشند. به عنوان مثال ، ممکن است تغییر رنگ قابل توجه دندان و یا مسایل مربوط به وجود فاصله زیاد بین دندانی با ونییر کامپوزیت به اندازه کافی قابل درمان نباشد ، و لمینیت سرامیک را به تنها گزینه خود تبدیل کنید. دندانپزشک شما در بیمارستان دندانپزشکی تهران  به عنوان بخشی از مشاوره ، ارزیابی دقیق دهان و دندان و طراحی لبخند را برای تعیین گزینه های مناسب انجام خواهد داد.

    Open chat