پروتز دندان

پروتزهای دندان

پروتز های دندان چیست؟

پروتز های دندانی یکی از روش‌های دندانپزشکی برای جایگزینی دندان از دست رفته یا پوشاندن دندان پوسیده شده می باشد. این ابزار های دندانی شامل ایمپلنت، روکش، بریج، دنچر یا دست دندان و ونیر (لمینت) می باشد که بعضی از آن ها متحرک یا قابل جابجایی (removable) و بعضی به طور دائمی در دهان قرار می گیرند. اگر شما احساس می‌کنید که نیاز به جایگزینی دندان از دست رفته یا پوسیده دارید، می توانید با دندانپزشک یا متخصص پروتز های دندانی بیمارستان دندانپزشکی تهران مشورت کنید و آن ها بهترین و مناسب‌ترین انتخاب درمانی را برای شما شرح می‌دهند.

پروتز دندان

انواع پروتز های دندانی

دامنه انواع پروتز های دندانی بسیار وسیع به نظر می رسد، اما با یادگیری کاربرد هر یک به راحتی می توانید این دستگاه ها را از هم جدا کرده و به تفاوت هر یک پی ببرید:
ایمپلنت های دندانی: همان طور که از نام ایمپلنت می‌توان فهمید، ایمپلنت دندان درون استخوان به عنوان ریشه کاشته شده و بر روی آن تاج دندان ساخته می شود.
روکش دندان: روکش ها سطح دندان پوسیده شده یا آسیب دیده را می پوشانند. روکش حداکثر می‌تواند یک دندان یا حداکثر دو دندان را بپوشاند و یک پل یا بریج (bridge) ایجاد کند که در این صورت یک دندان نیز کاذب می باشد.
دست دندان یا دندان مصنوعی: دست دندان یا به صورت کامل یا نصفه می تواند تعدادی دندان یا همه‌ی دندان‌های از دست رفته را جایگزین کند.
ونیر: ونیرها پوسته‌های نازکی هستند که سطح دندان های تغییر رنگ داده یا شکسته شده و یا نامرتب را برای بهبود ظاهر دندان‌ها و لبخند می‌پوشانند.

پروتز های دندانی از چه چیزی ساخته می شوند

برای ساخت یک پروتز دندانی، دندانپزشک شما ارزیابی کلی از دندان‌ها و حفره دهان شما انجام خواهد داد و تصویر رادیوگرافی نیز از دندان هایی که نیاز به پروتز دارند می گیرد. این ارزیابی ها این امکان را برای دندانپزشک شما فراهم می کند تا پروتز دندانی برای شما تعبیه کند که مانند بقیه‌ی دندان های طبیعی شما باشد و به شما اجازه دهد به راحتی غذا میل کنید، صحبت کنید و زیباتر به نظر برسید. در مرحله بعدی ، دندانپزشک معمولا از دهان و دندان های شما قالب می گیرد. سپس قالب به لابراتوار دندانی فرستاده می شود. بر اساس تصمیم دندانپزشک، پروتزهای دندانی را می‌توان از طیف وسیعی از مواد از جمله پرسلن، رزین کامپوزیت، آکریلیک و زیرکونیا تهیه کرد.
بعد از اینکه پروتز ساخته شد، روش جایگذاری آن به نوع پروتز دندانی بستگی دارد. پروتز ایمپلنت بعد از قرار دادن ایمپلنت در استخوان و بعد از چند ماه ماندن درون استخوان بر روی ایمپلنت قرار داده می‌شود. اگر قرار باشد روکش، بریج و یا ونیر بر روی دندان شما قرار داده شود، دندانپزشک شما سطح دندان مورد نظر را تراش می دهد تا برای قرار گیری روکش آماده شود. دندان مصنوعی نیز نیاز دارد تا چندین بار در دهان امتحان شود تا مطمئن شد که به راحتی در دهان شما قرار می گیرد.
پروتزهای دندانی می توانند با جایگزینی دندانهای از دست رفته یا جذاب‌تر نشان دادن دندانهای تغییر رنگ یافته و آسیب دیده به بیماران اعتماد به نفس بیشتری بدهد. اگر فکر می کنید پروتز می‌تواند راه حلی برای مشکل دندان شما باشد، با دندانپزشک یا متخصص پروتز های دندانی بیمارستان دندانپزشکی تهران یک جلسه مشاوره بگذارید تا در مورد گزینه های خود برای بهبود لبخند صحبت کنید.

Prosthesis dental
    Open chat